Filtry: jak se v nich vyznat a dostat to nejlepší

Publikováno: 10. července 2025 | autor Redakce
anna-jiraskova.jpg

Filtry možná nejsou tak sexy jako nový světelný objektiv nebo fullframové tělo, ale kdo je jednou vezme do ruky (a použije správně), už se jich nevzdá.

Jsou to malé optické zázraky, které vám dovolí ovládnout světlo, barvy i náladu scény. Pomohou odladit odlesky, přepaly a světlo, ale hlavně otevírají dveře ke kreativitě, která by vás bez nich možná ani nenapadla. Ať fotíte krajinu, portréty nebo točíte videa, je skoro jisté, že právě filtr vám může výrazně pomoct – nebo rovnou změní přístup k práci s obrazem.

Polarizační filtr: barvy jako z jiného světa

Pokud byste si měli pořídit jediný filtr, ať je to polarizační. Je to kouzelný kotouček, který nasadíte – a odrazy zmizí. Voda zprůhlední. Obloha ztmavne a vystoupí z ní mraky. Listí zezelená, kontrast povyskočí a to všechno bez jakékoli editace.

„Efekt polarizace se nejlépe projeví, když slunce (případně jiný světelný zdroj) svítí zboku. Stačí pomalu otáčet přední částí filtru a sledovat, jak se obraz doslova mění před očima,“ říká Luděk Bouška z FotoŠkoda. „Na krajinu je polarizák ideální, ale funguje skvěle i u streetu, architektury nebo aut, kde elegantně stáhne odlesky z karoserie. Ve videu ho oceníte zejména tam, kde se světlo nepříjemně odráží (sklo, voda, pleť).“

vojtech-kubec3.jpg

Jak funguje polarizační filtr?

Na principu odstranění polarizovaného světla, tedy světla, které se odrazilo od nekovových povrchů (např. vody, skla, listů či asfaltu). Odražené světlo bývá často zodpovědné za nežádoucí odlesky, ztrátu kontrastu a vybledlé barvy.

Světlo se běžně šíří ve všech směrech. Když se ale odrazí od povrchu, třeba od hladiny jezera nebo okna, začne se „polarizovat“, což znamená, že vibruje jen v jednom směru. Právě tenhle polarizovaný svazek světla umí polarizační filtr zablokovat.

Filtr je tvořen speciální fólií (polarizační vrstvou), která propouští jen světlo vibrující v určitém směru, ostatní složky odrazů neprojdou. Když filtrem otočíte, mění se směr propustnosti a tím se dá regulovat, jak moc filtr potlačí odlesky nebo zvýrazní barvy.

TIP: Polarizační filtry

ND filtry: když chcete čas zpomalit

Neutrálně šedé filtry (ND – Neutral Density) jsou jako sluneční brýle pro váš objektiv. Prostě mu omezí světlo, které mu dovolíte „vidět“. Co z toho? Můžete použít delší čas závěrky nebo otevřenější clonu – i za jasného dne.

Kdo fotí vodopády, jezera, moře nebo ruch města, ten ví, že dlouhá expozice dělá divy. Voda se změní v mléčný závoj, lidé „zmizí“ a auta kreslí světelné stopy. S ND1000 (což je 10 EV) můžete za poledního slunce exponovat i několik sekund. Variabilní ND filtry jsou navíc super praktické – otočíte, nastavíte a jedete dál.

vojtech-kubec2.jpg

Pozor ale na levné variabilní verze: mohou dělat tmavé „X“ uprostřed nebo rozjet barvy. Vyplatí se investovat – třeba do NiSi, Hoya nebo B+W. Vyšší třídy variabilních filtrů mají tzv. hard stop (zarážku) a nepustí vás do situace, kdy vzniká „X“, a pyšní se i barevnou stálostí.

TIP: ND filtry

Přechodové ND filtry: aby obloha nezmizela

Když chcete docílit vyrovnané expozice krajiny, kde obloha není bílá placka, ale dramatická scéna plná kresby, bude se vám hodit přechodový (graduální) ND filtr. Je z poloviny tmavý, z poloviny čirý a jeho přechod je buď ostrý, nebo jemný – podle toho, co fotíte.

Na mořský horizont vezměte tvrdý přechod, na hory nebo lesy spíš měkký. Když se vám slunce zrovna opírá těsně nad horizont, zkuste reverzní přechod – ten má nejsilnější účinek právě uprostřed. Bez dalších úprav získáte obraz, kde stíny nejsou černé a obloha není přepálená. Tak jednoduché – a tak účinné.

TIP: Přechodové filtry

Difuzní a efektové filtry: pro náladové fotky

Tady se láme chleba mezi technikou a estetikou. Difuzní filtry (jako jsou např. NISI Black Mist nebo White Mist) nejsou o přesnosti, ale o atmosféře. Zjemní světla, vytvoří lehkou záři kolem lamp a LED světel, sjednotí pleť. Obraz pak působí měkčeji, organičtěji – prostě víc filmově.

rollei-astroklar-nocni-obloha-srovnani-anna-jiraskova-web.jpg

Jsou naprosto fantastické pro portréty a video, ale fungují i v krajině nebo při focení města v noci. Důležité je zvolit správnou intenzitu – třeba 1/4 nebo 1/8. Vyšší číslo znamená silnější efekt, ale pozor: čím víc „mistu“, tím víc dreamy. Na videu často právě tenhle filtr udělá „wow“, než vůbec začnete stříhat.

Vedle nich existují i efekťáky: hvězdičky, kaleidoskopy, srdíčka… Sice nejsou pro každého, ale kdo si chce hrát a experimentovat, najde v nich parádní vizuální hřiště. Občas je dobré mít je ve fotobrašně a zpestřit tak sadu fotek ze svatby nebo oslavy.

rollei-astroklar-nocni-obloha-srovnani-anna-jiraskova-2-web.jpg

Vychytávkou jsou streak filtry, které se postarají o jeden z efektů, kterého byste jinak dosáhli s pomocí anamoforních skel, tedy objektivů, které se používají při natáčení videí. Vykouzlíte s nimi efektní horizontální odlesky (lens flare) s malým množstvím tzv. bludného světla. Ideální pro náladové sci-fi snímky.

TIP: Efektové filtry

Filtry na video: malé, ale důležité

Pokud točíte video, ND filtr vám pomůže udržet závěrku (např. 1/50 s při 25 obr./s), aniž byste museli clonu zavřít do neprůhledného tunelu. Zkrátka a dobře, u videa je ND filtr naprostý must have. U videa obzvlášť oceníte variabilní ND filtry.

Oceníte určitě i efektové filtry, které vám ušetří spoustu práce s přidáváním after efektů. Při speciálních příležitostech a kreativním natáčení se budou hodit streak filtry, o kterých byla řeč výše.

Takových filtrů (nejen) pro video je ale mnohem víc: night sky filtr redukující svit sodíkových výbojek nebo glimmerglass filtr, který zjemňuje obraz a dodává mu snovou atmosféru.

vojtech-kubec.jpg

U profi přístrojů, které nemají zabudované žádné filtry, určitě oceníte i IR-cut filtry. Blokují infračervené světlo, které by v kombinaci se silnými ND filtry způsobilo nepříjemné rudé zabarvení.

TIP: Filtry pro video

Filtry na analogové fotoaparáty

Pro filmové fotoaparáty se hodí konverzní filtry, které mění barevnou teplotu. Jestli máte natažený film Tungsten, který je určený pro focení s halogenovým světlem, můžete nasadit konverzní filtr a jít fotit ven bez toho, aby bylo všechno modré.

Pokud vás láká focení na černobílé filmy, nesmí vám uniknout barevné filtry. Podle toho, jakou barvu propouští, vám pomůžou vyřešit konkrétní trabl na fotce. Třeba žluté filtry vytáhnou strukturu mraků, červené zvyšují kontrast a zelené zase pomohou sjednotit pleťovku.

Zapomenout byste neměli ani na UV filtry, které mají za úkol potlačit ultrafialovou složku světla. Nesnižují světelnost objektivu, mají tenoučký rámeček, aby nevznikala vinětace, a neposouvají barvy. Pro filmové fotoaparáty jsou proto takřka nezbytné, protože redukují namodralý nádech v dálkách.

TIP: Barevné filtry pro film

Takže… který si pořídit?

Jasně, teď vám tady nedáme nákupní seznam do FotoŠkoda. Záleží, co fotíte, co točíte a co vás baví. Obecně ale platí: polarizační filtr je základ, ND filtry vás naučí pracovat s časem a difuzní filtry vám otevřou úplně novou kapitolu obrazové estetiky.

rollei-astroklar-tramvaj-anna-jiraskova-filtr.jpg

Když se navíc nebojíte přechodových nebo efektových filtrů, zjistíte, že foťák (nebo kamera) toho umí mnohem víc, než jste čekali. Filtry také slouží jako ochranné sklo objektivu a upřímně, radši poškrábat filtr než přední člen za třicet tisíc.

Neumíte se rozhodnout? Zastavte se ve FotoŠkoda, omrkněte nabídku filtrů a poraďte se s odborníky, kteří vám pomůžou vybrat přesně takový, jaký potřebujete.


Celý článek najdete v červencovém FotoVideo

Doporučujeme také výhodné předplatné s dárkem!


fv07-25-obalka-web3.jpg

Právě vychází
fv07-25-obalka-web3.jpg
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.