Je fakt, že jsme práci Jana Holkupa sledovali už delší dobu, vlastně několik let a hlavně na Facebooku. V posledních měsících četnost jeho příspěvků až podezřele zintensivněla. Ano, objevila se zásluhou jeho i jeho spolupracovníků na Doniu a v době přípravy tohoto článku už měla na kontě vybraných 110 tisíc Kč ze 120 tisíc potřebných a zbývalo ještě celých 21 dnů do ukončení celé akce. Velký úspěch, my blahopřejeme a na toto hodně výjimečné dílo se můžeme společně těšit.
Jan Holkup v práci s úspěchem předstírá, že je konstruktér autoklávů, doma se snaží být dobrým otcem dvou dcer, ale jen co se mu naskytne volný den, stává se z něj lovec. Po celé střední Evropě loví originální myslivecké posedy. Některé vystopuje sám díky vytrénovanému oku, na jiné dostává tipy od myslivců a jde na jistotu.
Čím jedinečnější exemplář, tím neklidnější je, dokud ho nemá ve foťáku na kartě. Kvůli vhodnějšímu světlu nebo roční době se neváhá vracet na místo činu opakovaně, dokud není s výsledkem spokojený. Kdybyste mu řekli před šestnácti lety, kdy neplánovaně vyfotil první kousky, jaká sbírka se z toho rozvine a kam až ho lovecká vášeň přivede, asi by se dobře bavil.
Jan Holkup tedy s velkým zaujetím šestnáct let fotografoval myslivecké posedy a kazatelny především v Čechách a na Moravě, ale také v celé střední Evropě. Kniha představuje více než 120 fotografií nejzajímavějších posedů, které Honza „ulovil“. Vedle toho přináší mapu a rejstřík fotografovaných míst a texty historika umění Tomáše Pospěcha (knihy Trampové, Šumperák, Deníky Josefa Koudelky aj.) a odborníka na myslivost Davida Vacy.
Lovci posedů Janu Holkupovi právě vychází v nakladatelství PositiF kniha, která je završením jeho dlouhodobého projektu. Unikátní sbírka si zasloužila i originální design knihy, který má na svědomí Milan Nedvěd.
Jan Holkup (*1981 v Pardubicích) vystudoval ČVUT a živí se jako konstruktér strojních zařízení do průmyslu. Mimo práci se věnuje svým dvěma dcerám a zálibám – dokumentární fotografii, divoké vodě, pianu, výletům do přírody a pozorování ptactva. Fotografie ho okouzlila už v raném dětství při vyvolávání fotek v koupelně s tátou. Posedy fotí 16 let. Zpočátku šlo jen o náhodné snímky, postupně začal vytvářet malou fotografickou sbírku a později se rozhodl zdokumentovat tento fenomén zevrubně s cílem vydání knihy.
Ke shánění tipů na originální posedy využívá myslivecká internetová fóra a skupiny na sociálních sítích. Soubor Posedy několikrát vystavoval (Křtiny 2019, Pardubice 2020, Praha 2020, Banská Štiavnica 2021, Nové Pole u Rýmařova 2022) a publikoval v novinách a časopisech (Deník, MF, Právo, Metro, Český rozhlas, E15, ERA21, FOTO, Nový Prostor, Čilichilli, Myslivost, Svět myslivosti, Jaktjournalen, Magyar Vadászlap). Česká televize o něm natočila reportáž. Kromě posedů se fotograficky dlouhodobě věnuje zachycení tématu dětství.
Tomáš Pospěch (*1974 v Hranicích) je vizuální umělec, historik umění, editor fotografických knih, pedagog na Institutu tvůrčí fotografie FPF Slezské univerzity v Opavě a kurátor fotografie v Uměleckoprůmyslovém museu v Praze. Dosud připravil knihy o Jindřichu Štreitovi, Jiřím Hankem, Janu Jindrovi, Pavlu Vavrouškovi, autorech slovenské nové vlny. Spolupracoval na několika knihách s Josefem Koudelkou, včetně výběru z jeho deníků. Jeho vlastní tvorba byla publikována v autorských knihách Bezúčelná procházka, Zemědělské práce / Slušovice nebo Šumperák / Ztráta plánu. Kromě toho se snaží být dobrým otcem své dcery, jezdí na gravelu, hraje tenis a občas se schovává ve srubu na Sázavě
Milan Nedvěd (*1978 v Praze) je grafický designér, autor řady úspěšných uměleckých a fotografických knih. Za některé z nich dostal ocenění Magnesia Litera nebo Nejkrásnější kniha roku. Absolvoval grafický design na Rhode Island School of Design v USA.
Doporučujeme také výhodné předplatné s dárkem!