V srpnu přijde na český trh View-Master – brýle pro virtuální realitu

Publikováno: 4. května 2016 | autor Redakce
View Master

Virtuální realita se stává trendem napříč obory a tento rok nemine ani Českou a Slovenskou republiku. V průběhu srpna 2016 bude možné na obou trzích zakoupit View-Master, brýle pro virtuální realitu společnosti Mattel.

Designový produkt se zařadí mezi nejdostupnější zařízení pro širokou veřejnost, nabízí totiž nejpříznivější poměr ceny a kvality. Kromě brýlí View-Master bude na trhu uvedeno také pět zážitkových, tematických balíčků – Zajímavá místa, Divočina, Vesmír, Podmořský svět a Dinosauři. Kromě nich se mohou uživatelé těšit na VR hry, virtuální turistiku, tzv. virtuální zážitky, 360° videa či minifilmy. Ač by se na první pohled mohlo zdát, že je produkt určen pouze dětem, zabaví i dospělé.

Předchůdcem současného View-Masteru bylo zařízení pro projekci 3D obrázků z tematických kotoučů, které si z dětství pamatuje nejedna generace. Jeho značně inovovaný nástupce funguje na principu vložení chytrého telefonu do brýlí, telefon pak slouží ke spuštění aplikace, ale také jako displej. Kvůli správné funkčnosti aplikací pro virtuální realitu musí smartphone disponovat gyroskopem. Dalším parametrem, se kterým je třeba počítat, je rozměr telefonu – velikost displeje musí být v rozmezí od 4 do 6 palců.

Zážitkové balíčky od Mattela – zábava i vzdělávání zároveň

Společně s View-Masterem bude na trh uvedeno také pět zážitkových balíčků, z nichž některé byly připraveny ve spolupráci s National Geographic či Discovery Channel. Témata s názvy Divočina, Vesmír, Zajímavá místa, Podmořský svět a Dinosauři přenesou uživatele do věrně simulovaného prostředí a

kromě návštěvy virtuálního safari či vesmíru na ně čekají také zajímavé informace či minihry. View-Master tedy vedle zábavy představuje i nové pojetí vzdělávání dětí. Zážitkové balíčky je možné zakoupit ve speciálním balení či pořídit jako aplikace online. Balíčky ve fyzické podobě však nabídnou obsah navíc – speciální kotouče, které při použití brýlí View-Master zprostředkují tzv. rozšířenou realitu, tedy tu, která spojuje digitální projekci a reálné prostředí. Právě kvůli zážitkovým balíčkům, ale i dalším edukativním, volně dostupným aplikacím je produkt určen primárně pro děti od 7 let. „Zážitkové balíčky byly navrženy tak, aby dětem hravou formou poskytly nové informace. Budou-li se děti například pohybovat ve virtuální realitě v džungli, mohou si kromě prohlížení okolního prostředí vždy páčkou kliknout na jednotlivá zvířata a dozvědí se další zajímavosti. Aplikace jsou tedy zdařilým nástrojem, jak spojit příjemné s užitečným. A děti se učí, aniž by o tom věděly,“ říká Marek Somol, manažer projektu View-Master pro Českou a Slovenskou republiku.

View-Master – univerzálnost i garance zdravotní nezávadnosti

Výhodou View-Masteru je univerzálnost, proto na něm bude možné vyzkoušet i jiný než oficiální obsah od Mattela. Dostupné aplikace, ať už zdarma či za poplatek, a to pro systémy iOS, Android či Windows Phone/Windows 10 Mobile, nabídnou především virtuální hry různého zaměření. Specifický zážitek zprostředkují tzv. virtuální zážitky, které mnohdy kombinují 360° video, herní prvky a interakci. Časté jsou například ty s hororovou tematikou. Uživatelé si prostřednictvím brýlí prohlédnou i dnes už rozšířená 360° videa. Přenesou je na fascinující a světoznámé destinace, veřejnosti nepřístupná místa, koncerty či třeba zprostředkují adrenalinové zážitky. Právě kvůli možnosti poznat zahraniční destinace ze zcela nového pohledu se hovoří o tzv. virtuální turistice.

Z hlediska uživatelského pohodlí je přínosem View-Masteru oproti jiným zařízením na trhu v obdobné cenové výši plastové provedení. Při porovnání s kartonovými verzemi nabízí dlouhou životnost. Jeho pádu na zem a rozbití brání praktická šňůrka kolem ruky. Pohodlné užívání zajistí pogumované okraje, které dokonale odstíní uživatele od okolního světla a prostoru. Cílem je zajistit co nejvěrohodnější zážitek z virtuální reality. Ani o telefon nemusí mít uživatel strach, uvnitř View-Masteru je pevně uchycen a samovolné vypadnutí je nemožné i kvůli zajištěnému krytu brýlí.

Pro rodiče pak bude při koupi jistě rozhodujícím aspektem zdravotní nezávadnost View-Masteru. Obdobně jako všechny produkty společnosti Mattel, prošly i brýle pro virtuální realitu nezbytným testováním, produkt byl navíc připraven ve spolupráci s očními lékaři a jeho užívání je pro dětský zrak bezpečné. Při výrobě se počítalo i s tím, že se brýle přikládají do oblasti kolem očí, kde je citlivá pokožka a také oční sliznice. „Na zahraničních trzích se postupně objevuje celá řada brýlí pro virtuální realitu, a to včetně těch levnějších a nepříliš kvalitních z Asie. Lze předpokládat, že se v průběhu roku objeví i v České a Slovenské republice. Pokud brýle vybíráme pro děti, je třeba klást důraz na zdravotní nezávadnost produktu a ověřit si, zda produkt prošel testy. Některé levnější produkty z Asie například nemusí splňovat standardy EU a mohou obsahovat ftaláty,“ doplňuje Somol.

Virtuální a rozšířená realita jsou v současné době velmi často skloňovanými pojmy. Využití technologií postupně nachází uplatnění v různých oborech, nejen v zábavním průmyslu, ale také v kultuře, sportu, armádě, lékařství, reklamě či vysílacích médiích. „U virtuální a rozšířené reality očekáváme do budoucna značný nárůst popularity. Světové vývojářské společnosti věnují značné úsilí zdokonalení těchto technologií a na trhu se objevila již řada zařízení, které virtuální či rozšířenou realitu zprostředkují,“ uvádí Marek Somol, manažer projektu View-Master pro Českou a Slovenskou republiku.

Nástup virtuální reality? Dlouho očekáváný okamžik fanoušků sci-fi

Pod pojmem virtuální realita je třeba si představit uměle vytvořené prostředí, které simuluje realitu, a to tak věrným způsobem, že uživatel reaguje na simulovanou realitu jako by byla reálná. Pokročilá virtuální realita působí na lidské smysly a vytváří dojem autentického zážitku. Prozatím VR primárně cílí na oči a sluch, vyvíjeny jsou již ale i pokročilejší technologie zapojující i zbytek těla za využití speciálních senzorů umístěných po těle a zpětné vazby v podobě vibrací. Virtuální realita přenese člověka do věrohodně vypadajících míst i situací. Uživatel tak zažívá strach u hororových scén jako by byly reálné, stejné je to i v případě simulace jízdy na horské dráze.

„Virtuální realita ve formě specializovaných 3D brýlí s monitory zažívá v současné době nebývalé oživení. Důvodem je mj. dostupnost elektroniky pro sledování náklonu hlavy a displeje s vysokým rozlišením a výkonná GPU pro 3D stereoskopické zobrazení. Naplňuje se tak původní záměr samotné virtuální reality, pomocí které doslova přeneseme uživatele do jiných světů a to nejen reálných, ale i plně syntetických. Původní sci-fi vize z filmů jako je Tron z roku 1982 se postupně začínají naplňovat. Již nyní pomocí 3D virtuální technologie dokážeme věrně zprostředkovat vizuální zážitky z pobytu na Everestu nebo dokonce na Marsu. Takovým produktem jsou i brýle View-Master,“ komentuje nastupující trend Jan Buriánek, odborník na virtuální realitu.

Kombinace technologicky pokročilých headsetů a nové, nastupující generace výkonných počítačů pro virtuální realitu vytváří fascinující zážitky. Nevýhodou těchto zařízení je prozatím vysoká cena a logicky také nedostupnost pro širokou veřejnost. Na trhu jsou však vedle headsetů k dostání i brýle pro virtuální realitu. Jejich nabídka je široká, od nejlevnějších kartonových až po sofistikovanější, určené  k dlouhodobému užívání. Brýle View-Master představují oproti drahým headsetům alternativu dostupnou široké veřejnosti. Prostřednictvím aplikací zpřístupní virtuální hry, tzv. virtuální zážitky, prohlédnout si na nich bude možné také 360° videa či 360° minifilmy. „Speciální obsah pak představují oficiální zážitkové balíčky k brýlím View-Master. Přináší zábavu i ponaučení v jednom a naznačují tak možnou budoucí cestu pro vzdělávání dětí. Cílem je přitom spojit příjemné s užitečným,“ doplňuje Somol.

Rozšířená realita – pojítko mezi realitou a virtuálním světem

Zatímco virtuální realita vytváří zcela umělé prostředí, rozšířená či také augmentovaná realita využívá existujícího prostředí, které pomocí technologie doplňuje o uměle vytvořené objekty. Uživatelé si tak mohou na svou ruku promítnout třeba exotického pavouka a otestovat svou odvahu. „Brýle View-Master uživatelům nabídnou jak virtuální realitu skrze dostupné aplikace, tak tu rozšířenou, kterou zažijí díky speciálním kotoučům, jež jsou součástí zážitkových balíčku k brýlím View-Master,“ uvádí Marek Somol

Oficiální zážitkové balíčky View-Master od Mattela

Společnost Mattel uvede na podzim na český trh pět zážitkových balíčků – Zajímavá místa, Divočina, Vesmír, Podmořský svět a Dinosauři, které kombinují zábavu, hraní a naučné prvky. Děti se díky nim ve virtuální realitě podívají do vesmíru, na safari či světoznámá místa. Aplikace v rámci každého tematického balíčku přinesou zábavné minihry a doplňující, zajímavé informace. Brýle View-Master v kombinaci s balíčky naznačují potenciál virtuální reality v oblasti vzdělávání.

Zážitkové balíčky bude možné zakoupit online v podobě aplikací, ale i ve fyzické podobě ve speciálním balení. Jejich bonusem budou speciální kotouče, které pro změnu ukážou možnosti tzv. rozšířené reality. Při pohledu na kotouče přes brýle View-Master bude možné spatřit tematickou holografickou projekci, která bude unikátní pro každý balíček zvlášť.

Aplikace a volně dostupný obsah

Kromě oficiálního obsahu pro View-Master lze brýle použít také ke spuštění volně dostupných aplikací. Na výběr je přitom celá řada typů těchto aplikací, od virtuálních her, virtuálních zážitků, 360° videí a VR turistiky, až po aplikace s edukativním obsahem.

360° videa

Velmi oblíbenými se postupně stala 360° videa - zprostředkují autentický zážitek z kteréhokoliv místa či události na světě. Díky brýlím View-Master navštíví uživatelé světoznámé destinace, uvidí fascinující přírodní scenerie, veřejnosti běžně nepřístupná místa či zakusí adrenalinové zážitky. Pro videa pocházející z různých světových lokalit se pak vžil termín virtuální turistika.

Novinkou mezi videi je možnost zhlédnout 360° videa živě, ať už se to týká koncertů či sportovních události, a to díky vylepšené aplikaci Youtube. Youtube navíc v rámci živých přenosů zajišťuje kromě 360° videa také 360° audio, které zážitek z události umocní a divák nabyde dojmu, že je uprostřed dění. S brýlemi View-Master zažijete kulturní události z pohodlí domova a zároveň z první řady.

Tím možnosti 360° videí zdaleka nekončí. Postupně se objevuje také celá řada minifilmů v 360°, ať už dokumentárních, kulturně zaměřených či pro děti.

Virtuální zážitky

Jako tzv. virtuální zážitek bývají označovány aplikace, které se pohybují na rozhraní her, minifilmu a 360° videa, často kombinující herní (interaktivní) a poznávací prvky. Tematika je široká, jedním z nejčastějších témat jsou hororové zážitky z pohledu první osoby.

Virtuální hry

Systémy Android, iOS i Windows Phone nabízejí široké množství VR aplikací. Na výběr je od zcela jednoduchých, jakými je například jízda na horské dráze, až po sofistikovanější, například 4D hry, které se podobají klasickým 3D hrám, jen nabízejí o rozměr více.

Více informací najdete zde.

Právě vychází
Za branou čtvrtstoletí – lednové FOTOVIDEO 2021
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.