Univerzální kompakt pro každého fotografa - Olympus Stylus 1s

Publikováno: 11. ledna 2016 | autor Redakce
Olympus Stylus 1s

Olympus Stylus 1s patří mezi nejmenší ultrazoomové fotoaparáty na světě se světelností f/2,8po celé délce ohniskových vzdáleností, od širokoúhlých 28 mm až po teleohnisko 300 mm.

Stylus 1s je ideální cestovní fotoaparát s velkým přiblížením, který dokáže fotit i v podvečer za špatných světelných podmínek bez použití blesku. Díky kompaktním rozměrům jej můžete mít vždy a všude s sebou. Přitom svým výkonem se rovná vyspělým profesionálním fotoaparátům, kterým zdatně sekunduje. Se Stylusem 1s se již dilema fotografa netočí kolem rozhodování, zda si koupit raději zrcadlovku nebo bezzrcadlovku, ale rozhoduje se mezi malou a lehkou bezzrcadlovkou (s veškerými výhodami profi fotoaparátů s výměnnými objektivy) a stejně malým a lehkým kompaktem typu Stylus 1s.

Zásadní rozdíl pak spočívá ve velikosti použitého obrazového senzoru. Zatímco bezzrcadlovky OM-D používají veliké 4/3 senzory, využívá Stylus 1s poněkud menší (v rámci kompaktů však jeden z větších) senzorů BSI CMOS o velikosti 1/1,7". Každý z nich má své výhody. Výhoda 4/3 snímače s sebou logicky nese menší míru šumu při vysokých hodnotách ISO. Menší, 1/1,7" snímač však na druhou stranu umožňuje vznik ultrakompaktní optické soustavy při zachování extrémně vysoké světelnosti. Pokud bychom chtěli podobná ohniska 28−300 mm se světelností f/2,8 použít na fotoaparátu OM-D, znamenalo by to použít sadu dvou profesionálních objektivů M.ZUIKO DIGITAL ED 12−40 mm f/2,8 PRO a M.ZUIKO DIGITAL ED 40−150 mm f/2,8 PRO. Tyto dva objektivy pokrývají podobná ohniska jako Stylus 1s a při stejné světelnosti. Jejich rozměry a váha však pro pohodlné nošení vyžadují přinejmenším základní fotobrašnu.(Ve srovnání se zrcadlovkovým systémem o stejné světelnosti se však stále jedná o trpaslíky v říši obrů.) Primární výhodou aparátu Stylus1s je tedy ideální skloubení dostatečně velkého snímače, poskytujícího kvalitní obrazový výstup, světelného objektivu i.ZUIKO DIGITAL se širokým rozsahem ohnisek a kompaktních rozměrůs nízkou váhou.

Nesmíme opomenout také plnou profesionální funkcionalitu, srovnatelnou s fotoaparáty řady Olympus OM-D. Stylus 1s tak nabízí dotykovou obrazovku s možností focení poklepem, plnou škálu automatických i manuálních expozičních režimů, wi-fi dálkové ovládání mobilním telefonem nebo tabletem, vestavěný elektronický hledáček s vysokým rozlišením, Full HD video, možnost fotit v surovém formátu RAW, intervalové snímání pro úchvatné záběry jinak pomalu plynoucích dějů a v neposlední řadě ergonomii převzatou z modelů OM-D, vylepšenou o kruhový prstenec kolem objektivu, se kterým lze velmi snadno měnit expoziční hodnoty nebo s ním zoomovat či ručně zaostřovat.

Stylus 1s se hodí pro každého turistu, cyklistu, cestovatele, prostě kohokoliv, kdo nerad mění objektivy a vystačí si s tzv. řešením all in one (vše v jednom těle), a přitom chce mít ze svých cest skvělé záběry. Stylus 1s se hodí jak pro úplného začátečníka, který chce využít jen plný potenciál kvalitní optiky, tak pro náročného fotografa, jenž využije i obrovskou škálu režimů a nastavení.

Více informací najdete ZDE.

Za 1 den
vyjde nové číslo FotoVideo.
FotoVideo - 02/2021
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.