Spojení tradice s moderními technologiemi -Olympus PEN-F

Publikováno: 4. března 2016 | autor Rudolf Stáhlich
olympus-pen-f.jpg

Čerstvě ohlášenou novinku společnosti Olympus, fotoaparát z dílny japonských vývojářů Olympus PEN-F,jsme měli možnost podrobit jako první redakce v ČR krátkému redakčnímu testu. Spíše než na kvalitu fotek,která je nadmíru uspokojivá, jsme se zaměřili na design a ovládání.

Design

Doposud jsme se domnívali, že digitální fotoaparáty řady OM-D i PEN svým retro designem připomínají fotoaparáty ze 70. let minulého století. Při pohledu na nový PEN-F se však nemůžeme ubránit pocitu, že teprve tento model je tím pravým „retro“ přístrojem. Svým tvarem a především pak jednotlivými detaily totiž silně připomíná starou dobrou klasiku. Fotoaparát je celokovový a na celém těle nenajdete jediný viditelný šroubek.

Ergonomie

Fotoaparát padne do ruky jako ulitý. Veškeré ovládání je nadosah prstů pravé ruky, včetně nového samostatného kolečka pro nastavení korekce expozice, dvou kruhových voličů (jak je známe z profi zrcadlovek nebo fotoaparátů OM-D), samozřejmě zadního křížového voliče s potvrzovacím tlačítkem a pochopitelně spouště a tlačítka REC pro nahrávání videa.

Spoušť

Tlačítko spouště leží uprostřed předního kruhového voliče, a je tedy okamžitě nadosah i při provádění změny nastavení. Milovníky vzdálených spouští jistě potěší závit uprostřed spouště, sloužící k našroubování spouště drátěné. Ať už si budete chtít koupit novou nebo sáhnete do skříně po dědečkovi, drátěná spoušť vám usnadní focení dlouhých expozic ze stativu. Hned vedle spouště leží červené tlačítko pro nahrávání videa.

Expoziční režimy

Pokročilí uživatelé ocení kromě všech možných manuálních i automatických režimů také čtyři režimy označené jako C1–C4. Ty slouží k uložení vlastních nastavení do paměti fotoaparátu a pro jejich následné rychlé vyvolání. Scénické a umělecké režimy se přesunuly na zcela nový ovládací prvek, kterým je kruhový přepínač na přední straně fotoaparátu vedle objektivu. Na něm lze například jedním pohybem aktivovat černobílé focení.

Hledáček a displej

PEN-F je prvním v rodině PEN, který je osazený vestavěným hledáčkem, umístěným v levém horním rohu, včetně dioptrické korekce. Díky tomuto umístění nebudete jezdit nosem po displeji a zbytečně si ho špinit. Pokud však displej nevyužíváte, není nic snazšího než ho vyklopit, otočit a zase zavřít. Vzor kůže na zadní straně displeje umocňuje klasický filmový vzhled fotoaparátu. Vestavěný hledáček typu OLED poskytuje vysoké rozlišení 2,36 Mpx.

Funkce

Při podrobné prohlídce menu a celkové nabídky funkcí jsme poměrně rychle dospěli k jednoznačnému závěru: nový PEN-F je aktuálně nejvyspělejší fotoaparát, který Olympus nabízí. Až na několik drobností nabízí totiž všechny funkce, které najdete v profesionálních fotoaparátech Olympus OM-D, včetně mechanické závěrky až do 1/8000 s, absolutně tiché elektronické závěrky s časy až 1/16 000 s, intervalového snímání a časosběrného videa, režimu Live Composite pro noční snímání s náhledem na displeji, uživatelských tlačítek, bezdrátové komunikace a řízení externích blesků a mnohého dalšího.

Video

Jelikož PEN-F vychází ve své podstatě z nejlepších modelů OM-D, pak můžeme směle konstatovat, že jeho videoschopnosti jsou na stejné úrovni jako u E-M5 Mark II, včetně špičkového pětiosého stabilizátoru, se kterým jsou všechna videa natočená z ruky naprosto plynulá a stabilní.

Bez drátů

K dálkovému ovládání spouště sice lze použít starou dobrou drátěnou spoušť, jak jsme již zmínili, ale stejně tak lze použít i kabelovou USB spoušť, nebo dokonce zcela bezdrátové ovládání fotoaparátu i s živým náhledem na displeji chytrého telefonu nebo tabletu.

Rozlišení

Ještě nedávno bychom o rozlišení snímače mluvili asi na prvním místě, avšak v dnešní době, kdy většina fotografů pochopila, že kvalitní fotku nedělá jen co největší možný počet pixelů, zmiňujeme snímač až jako poslední. Ano, nový PEN-F je první v řadě fotoaparátů Olympus, který je osazen zcela novým snímačem s rozlišením 20 Mpx. V kombinaci s funkcí Multishot (High-Res Shot), kterou je fotoaparát (stejně jako OM-D E-M5 Mark II) vybaven, dokáže produkovat fotografie s rozlišením až 80 Mpx a dalece tak přesáhne aktuální rozlišení fullframových zrcadlovek.

Takový je PEN-F

PEN-F nás ohromil nekonečnou nabídkou možností a režimů, kvalitou výstupů a především pak jako skvostný kousek, který bychom chtěli mít doma už jen proto, jak vypadá. Je to nádherný pracovní nástroj, který je radost držet v ruce a pracovat s ním. ■

Právě vychází
FotoVideo - 02/2021
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.