Sony představuje novou značku výměnných objektivů G Master™

Publikováno: 13. února 2016 | autor Redakce
sel2470gm-b.jpg

Tři nové modely – 24 – 70 mm F2.8 Zoom, 85 mm F1.4 Prime a 70 – 200 mm F2.8 Zoom – nabízejí bezkonkurenční optické vlastnosti.

Společnost Sony představila svoji vlajkovou značku výměnných objektivů G Master™ se třemi novými plnoformátovými objektivy s bajonetem E:  24 - 70 mm standardní zoom s konstantní světelností F.2.8 v celém rozsahu zoomu, 85 mm F1.4 prime a 70 – 200 mm teleobjektiv s konstantní světelností F2.8 v celém rozsahu zoomu. Nové objektivy nabízejí díky inovativní technologii optických elementů, designu a následné kalibraci od Sony špičkové kombinace vysokého rozlišení a nádherného bokeh efektu. Výsledné fotografie i video mají tedy takovou míru detailu a exprese, která doposud nebyla možná.

„Nová značka G Master je tou nejlepší a nejvýkonnější optikou, kterou kdy společnost Sony uvedla na trh,“ prohlásil Yosuke Aoki, viceprezident divize Digital Imaging společnosti Sony Europe.  „Do těchto objektivů jsme vložili naše znalosti toho, kam směřuje budoucnost digitálního obrazu – G Master tedy určitě ohromí a bude inspirovat fotografy a videografy dlouhá a dlouhá léta.“

Nový objektiv FE 24-70 mm F2.8 GM Standard Zoom

Nový objektiv FE 24 - 70 mm F2.8 GM (model SEL2470GM) disponuje mnoha nejmodernějšími optickými technologiemi, které současný trh nabízí, a proto je ideální univerzální volbou pro ty, kteří hledají ten nejvyšší optický výkon pro portrétní, cestopisnou a event fotografii, ale samozřejmě také pro každodenní fotografování[i].

Nový objektiv obsahuje tři asférické elementy, včetně úplně nového, extrémně přesného XA (Extreme Aspherical) elementu, který potlačuje optické vady a zajišťuje to nejvyšší rozlišení napříč celým rozsahem zoomu, clony a plochy obrazu – od kraje ke kraji. ED (Extra-low-Dispersion) element a Super ED element minimalizují chromatickou aberaci a zároveň zvyšují rozlišení a vylepšují bokeh efekt, a to bez jakýchkoliv nepřirozených barevných posunů

Clona objektivu má 9 lamel, téměř dokonale kruhový otvor při všech clonových číslech a povrchovou úpravu Nano AR Coating od Sony, která potlačuje odlesky světla, a díky tomu nabízí před tím nedosažitelný kontrast a jas.

Automatické ostření u nového objektivu FE24 – 70 mm F2.8 GM pohání motor Direct Drive SSM (Super Sonic wave Motor), který je neuvěřitelně efektivní, a to díky novým algoritmům, které rychle a precizně nastaví objektiv do té správné pozice. Motor funguje plynule a tiše, takže je ideální pro fotografii i natáčení videa.

Objektiv je pro maximální využitelnost chráněn proti prachu a vodě. Jeho konstrukce je kompaktní a střízlivě elegantní, s přepínačem mezi automatickým a manuálním ostřením (AF/MF), tlačítkem pro přidržení zaostření (focus hold), zámkem zoomu (zoom lock) a tlačítky pro rychlé uvolnění sluneční clony.

Na trh také přicházejí dva nové kompatibilní filtry s průměrem 82 mm pro objektiv FE24-70 mm F2.8 GM, včetně ochranného filtru VF-82MP MC a polarizačního filtru VF-82CPAM Circular PL.

Nový prime teleobjektiv FE 85 mm F1.4 GM

Cílem tohoto modelu je být tím nejlepším portrétním objektivem. Netrpělivě očekávaný prime teleobjektiv FE 85 mm F1.4 GM (model SEL85F14GM) nabízí dokonalou rovnováhu mezi rozlišením a jemným bokeh efektem v kompaktním „balení“.

Objektiv je vybaven novým XA (Extreme Aspherical) elementem a třemi ED (Extra-low-Dispersion) elementy, které dohromady zajišťují, aby oblast, na kterou je zaostřeno, měla vysoké rozlišení, zatímco ostatní, záměrně rozostřené plochy, vytvářejí nádherné rozostřené pozadí. Objektiv má clonu s 11 lamelami, tj. zatím nejvyšším počtem lamel v objektivu řady α, což vytváří plynulý a vizuálně atraktivní bokeh. Nový model má také originální povrchovou úpravu Nano AR Coating od Sony, která má zejména u portrétních objektivů velký význam, protože potlačuje odlesky a zdvojení okrajů (tzv. ghosting efekt) i při snímání proti slunci nebo v obdobně náročných světelných podmínkách.

Pro přesné automatické ostření je objektiv FE 85 mm F1.4 GM vybaven motorovým systémem SSM (Super Sonic wave Motor) s rotačním pohonem, který má dostatečný výkon a rychlost pro pohon velké a těžké ostřící soustavy objektivu. Nechybí ani dva poziční senzory, které zvyšují přesnost a plynulost ovládání velkých a těžkých optických elementů.

Tento nový profesionální portrétní objektiv je chráněn proti prachu a vlhkosti; má také clonový kroužek s nastavitelnou funkcí ‚clickless‘ určenou primárně pro plynulý přechod mezi clonovými čísly při natáčení videa. Dále je na objektivu i přepínač mezi automatickým a manuálním ostřením (AF/MF) a tlačítko pro přidržení zaostření (focus hold)[ii].

Nový teleobjektiv se zoomem FE 70 – 200 mm F2.8 GM OSS

Nový teleobjektiv se zoomem FE 70 – 200 mm F2.8 GM OSS (model SEL70200GM) má rozsah v nejčastěji využívaném pásmu ohniskových vzdáleností 70 - 20 mm a nabízí extrémně detailní kresbu, rychlé a přesné automatické ostření a stabilizaci obrazu, díky čemuž je praktickou volbou pro fotografování zvířat, sportu, svateb i portrétů.

Pro tento nový vlajkový teleobjektiv je charakteristická mimořádná ostrost a jas napříč celým rozsahem zoomu, o kterou se starají tři vyspělé optické elementy – XA (Extreme Aspherical), Super ED a ED – s pomocí povrchové vrstvy Nano AR Coating.

Nový objektiv FE 70 – 200 mm F2.8 GM OSS má ostření s pomocí plovoucích ostřících členů, které se u objektivu řady α objevuje vůbec poprvé. Díky tomuto systému objektiv dosahuje bezprecedentní minimální ostřící vzdálenosti – pouhých 0,96 m – a optimalizují výkon AF systému v režimu fotografování i natáčení videa. Součástí objektivu je motor SSM (Super Sonic wave Motor) a dva piezoelektrické lineární motory, které společně rychle pohybují velkými optickými elementy, což vyžaduje vysokou preciznost ovládání a zároveň zajišťuje vysokou přesnost automatického ostření. V novém modelu je také zabudovaná technologie Optical SteadyShot™, která stabilizuje obraz pro ostré, nerozmazané snímky při všech ohniskových vzdálenostech, a otočný závit na stativ, z něhož může být fotoaparát v případě potřeby rychle uvolněn.

Nový 70 – 200 mm teleobjektiv se zoomem je chráněn proti prachu a vlhkosti a je vybavený zcela novou povrchovou úpravu přední čočky pomocí fluoridu. Na objektivu je také tlačítko přidržení zaostření (focus hold) a omezovač ohniskového rozsahu (AF limiter).

Společnost Sony také oznámila dva nové kompaktní telekonvertory 1.4x SEL14TC a 2x SEL20TC, které nabízejí ještě větší dosah a zachovávají celkový čistý vzhled a pocitový dojem z tohoto 70 – 200 mm objektivu[iii].

Ceny a dostupnost

Nové objektivy FE 24 – 70 mm F2.8 GM Standard Zoom a 85 mm F1.4 GM TelephotogPrime se budou v Evropě prodávat od března 2016. Cena byla přibližně stanovena na 65 999 Kč (SEL2470GM) a 54 999 Kč (SEL85F14GM).

Nový teleobjektiv 70 – 200 mm F2.8 GM Telephoto Zoom a kompatibilní 1.4x a 2x telekonvertory se budou v Evropě prodávat od května 2016. Cena zatím nebyla stanovena.

Více informací najdete zde.[i] Zajištění kompatibility objektivů s některými modely fotoaparátů může vyžadovat aktualizaci software. Více informací zjistíte na stránkách technické podpory zde: www.esupport.sony.com.

[ii] Na funkce automatického ostření v režimu natáčení videa v kombinaci s některými těly fotoaparátů se vztahují omezení. Zajištění kompatibility objektivu FE 85mm F1.4 GM s některými těly fotoaparátů může vyžadovat aktualizaci software. Podrobnosti o kompatibilitě objektivů a těl fotoaparátů naleznete na stránkách technické podpory Sony.

[iii] SEL70200GM je jediný kompatibilní objektiv k datu tiskové zprávy.

 

Právě vychází
FOTOVIDEO 2021 – číslo 3
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.