Sony představil novinku RX10 III

Publikováno: 7. dubna 2016 | autor Redakce
rx10-iii.jpg

RX10 III - kompaktní fotoaparát s objektivem ZEISS® Vario-Sonnar s rozsahem 24-600mm[1] a světelností F2.4-F4, 20.1 Mpx 1” CMOS RS snímačem, možností interního natáčení 4K videa či Super Slow Motion záznamů.[1] Ekvivalent 35mm

Sony oznámilo nový model z prémiové řady CyberShot RX - RX10 III.

Kompaktní fotoaparát RX10 III je vybaven 1” snímačem Exmor RS™ CMOS s DRAM pamětí a výkonným procesorem BIONZ X™. Tyto dva komponenty spolu s nově vyvinutým objektivem ZEISS® Vario-Sonnar 24-600mm umožňují produkovat jedinečnou obrazovou kvalitu jak u statických snímků, tak i u 4K videa. „Spojením ultra-teleobjektivu s naším novým snímačem CMOS RS jsme vytvořili úplně nové obrazové možnosti, které zde dříve nikdy nebyly,” říká Neal Manowitz, Vice President of Digital Imagining v Sony Electronics, a dodává: „Nový model RX10 III nabízí opravdový balíček “vše v jednom”, který je zaměřený jak pro spoustu amatérů, tak i pro profesionální fotografy a kameramany.”

Objektiv ZEISS® Vario-Sonnar T* 24-600mm F2,4 - F4

Stejně jako u předchozích modelů je kladen velký důraz na kvalitu objektivu v celém rozsahu 25x optického zoomu, od širokého ohniska po telefoto. Devítilistá clona tvoří téměř dokonalý kruh v celém rozsahu světelnosti F2,4 - F11 a umožňuje fotografům vytvářet fotografie s nádherným bokehem, kde objekty vystupují z jemně rozostřeného pozadí.

Objektiv je tvořen osmi optickými členy, včetně jednoho Super ED elementu, pěti ED elementů a dvou ED asférických čoček. Všech osm členů minimalizuje chromatickou aberaci a vytváří kontrastní a ostrý obraz, který je charakteristický pro celou řadu RX. ZEIS® T* Coating minimalizuje odlesky a další nepříznivé světelné jevy, aby měl obraz věrnou barevnou reprodukci.

V objektivu je zabudovaná optická stabilizace Optical SteadyShot™, která pomáhá redukovat neostrosti způsobené chvěním ruky či drobnými otřesy. Aktivní stabilizace může přinést benefit až o 4,5 EV. Na 600mm je dále minimální ostřící vzdálenost 72 cm, díky které lze zachytit velmi detailní tele-makro snímky.

Obrazová kvalita a nahrávání videa

Díky velkému snímači, výkonnému procesoru a jedinečné technologii redukce šumu může RX10 III pracovat s citlivostí ISO 64 - ISO 12800 a stále produkovat obraz s nízkou hladinou šumu i při vysoké citlivosti. Díky zabudovanému DRAM čipu může fotoaparát natáčet Super Slow Motion videa až v 1000 fps[1], zaznamenávat 4K video (QFHD 3840x2160) bez pixel binningu v XAVC S kodeku s velkým datovým tokem až 100 Mbps. V kombinaci s rychlou závěrkou až 1/32000 lze zaznamenávat sportovní události rychlostí 14 sn/s v režimu „In Speed-priority Continuous Mode”. Díky rychlému AF, jehož odezva proběhne během 0,09 s[2], je zaručené, že sportovní akce bude zachycena ostře.

Pro spárování video záznamů z RX10 III a záběrů z profesionálních kamer, je možné ke kameře připojit mikrofony či sluchátka a využít také většinu možností z řady profesionálních video nastavení, jako je Picture Profile, S-Log/S-Gamut, Gamma Display Assist, Time Code, clean HDMI output, Dual REC a další.

Ergonomie a design

Fotoaparát RX10 III disponuje řadou ergonomických úprav oproti předchozím RX10 modelům - třemi kruhovými ovládacími prvky na objektivu, které umožňují snadné zacházení s manuálním ostřením, zoomem a clonou. Grip byl optimalizován k podpoře stability při větším přiblížení.

Nový model je vybaven vysoce kontrastním hledáčkem XGA OLED Tru-Finder™ s rozlišením 2,35 Mpx, Wi-Fi® a NFC™. Pro RX10 III bude k dispozici nový obal LCJ-RXJ.

Cena a dostupnost

Model RX10 III bude v Evropě možné koupit od dubna 2016 za cenu přibližně 1600 EUR.

Veškeré technické informace k  RX10 III najdete zde. Na stránkách Sony Photo Gallery a Youtube kanále Sony Camera Channel jsou k dispozici exkluzivní příběhy a zajímavé příspěvky focené novým RX10 III.[1] V NTSC režimu. V režimu PAL 960fps. Režimy NTSC a PAL se dají přepínat v nastavení. Při slow motion se nezaznamenává zvuk.

[2] Dle standardů CIPA, vnitřní měření, šířka 24mm (ekvivalent 35mm), EV8.2, Program Auto, AF area: střed s NTSC režimem

Právě vychází
FOTOVIDEO 2021 – číslo 3
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.