Panasonic představuje převratnou technologii fotografického snímače CMOS

Publikováno: 8. února 2016 | autor Redakce
Panasonic

Panasonic představuje převratnou technologii fotografického snímače CMOS na organické bázi. Nová technologie výrazně zvyšuje možnosti dynamického rozsahu digitálních fotoaparátů a kamer, což se projeví mimo jiné nadstandardním výkonem nových přístrojů ve slabém světle.

Společnost Panasonic oznámila dokončení vývoje nové technologie digitálních obrazových snímačů. Ač zachovávají základní architekturu CMOS, dochází u nich ke zcela jinému způsobu zachycení světla pomocí organické světločivé vrstvy (organic photoconductive film - tedy OPF). Výsledkem je až stonásobně větší dynamický rozsah v porovnání s běžnými současnými snímači. Fotoaparáty s novým snímačem tak mohou svým dynamickým rozsahem výrazně překonat i filmové přístroje, za nimiž digitální technologie dosud stále v tomto ohledu zaostávala.

Nový snímač pracuje s technologií tzv. simultánního zachycení světla pomocí světločivých buněk s dvojí odlišnou citlivostí. Každá z buněk (pixelů) je vybavena dvěma samostatnými elektrodami na zachycení světla různé intenzity, dvěma kondenzátory i dvěma odlišnými filtry pro redukci šumu. Všechny hodnoty těchto funkcí lze nastavit samostatně, což znamená, že snímač dokáže zároveň na jediném snímku zachovat kresbu jak v jasech, tak i v temných stínech (nedochází k přepalům ani k utopení kresby). Jinými slovy nevídaným způsobem roste dynamický rozsah snímače. To se projeví jak při fotografování ve slabém světle, tak i ve výrazně kontrastních scénách, kde se fotografové dosud neobešli bez vícenásobné expozice.

Další výhodou nového snímače je širší úhel pro plnohodnotný sběr světla. Zatímco běžné fotodiody zachytávají světelné paprsky v úhlu 30-40 stupňů, u nového snímače roste tento úhel na 60 stupňů. Výsledkem je celkově lepší citlivost na světlo, ale také věrnější a sytější barvy. Snímač s technologií OPF je cca 1,2x citlivější než běžné CMOS snímače.

Více informací najdete zde.

Právě vychází
Za branou čtvrtstoletí – lednové FOTOVIDEO 2021
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.