Panasonic Lumix DMC-TZ100

Publikováno: 3. února 2016 | autor Redakce
panasonic-lumix-dmc-tz100.jpg

Hned po novém roce nám byl slavnostně představen nový model Lumix DMC-TZ100 – špičkový, velmi kompaktnífotoaparát určený hlavně na cesty – tedy další přírůstek do nedávno vzniklé skupiny „kompaktů Travel“.

V mnoha ohledech se vyrovná daleko dražším modelům s výměnnými objektivy. Navzdory malým rozměrům je nejnovější přírůstek do řady Lumix TZ vybaven nejmodernějšími funkcemi a také desetinásobným optickým zoomem, takže se na cestách jistě stane oblíbeným společníkem fotografů i kameramanů.

Nový velký snímač =vysoká kvalita

Velký jednopalcový snímač je větší než snímače jiných podobných kompaktů (na pultech obchodů si jich určitě všimnete…), což logicky znamená větší rozměr jednotlivých pixelů, a tudíž i jejich lepší přirozenou citlivost na světlo. Snímky jsou tak bohaté na další detaily a působí přirozeněji i při použití vysoké citlivosti, když fotíte při slabším světle. Procesor Venus se kromě toho stará o krásné barevné podání a vynikající provozní rychlost − u cestovatelských kompaktů je to zatím nesrovnatelné. Jednotlivé odstíny a jasové tóny se zpracovávají odděleně a pak se znovu spojují. Výrobce tudíž slibuje velmi věrné výsledky.

Objektiv je také nový

Jako první model své řady je Lumix DMC-TZ100 vybaven 25mm širokoúhlým objektivem Leicaf 2,8−5,9 DC s desetinásobným optickým zoomem, který díky vysoké světelnosti v kombinaci s velkým snímačem umožňuje kreativnější práci s hloubkou ostrosti vyšší než u většiny kompaktů. Tento univerzální zoomobjektiv odpovídá rozsahu 25−250 mm kinofilmového fotoaparátu, takže se hodí jak na snímky krajin, tak třeba i k fotografování ptáků v letu či dalších zvířat ve volné přírodě.

Panasonic a jeho 4K i tady

Kromě fotografování umožňuje nový Lumix DMC-TZ100 také natáčet videozáznamy v ultravysokém rozlišení 4K. Ve formátu MP4 se videozáznam natáčí v rozlišení 3840 × 2160 bodů rychlostí 25 okének za vteřinu, do AVCHD lze točit ve Full HD (1920 × 1080) rychlostí 50p. V porovnání s běžným současným standardem Full HD nabízí 4K čtyřikrát více pixelů v obrazu. Dopřejete si i vy tolik kvalitní, a přitom dostupný zážitek z cest?Navíc 4K mohou kromě nadšených filmařů využít i fotografové. Nový Lumix DMC-TZ100 je první cestovatelský kompakt s funkcí 4K Photo, která umožňuje uložitlibovolné okénko z videozáznamu jako samostatnou fotografii v rozlišení 8 Mpx…

A co třeba Post Focus?

Kromě toho je díky technologii 4Ku všech nových modelů řady Lumix TZ k dispozici i funkce Post Focus, díky níž mohou fotografové napřed stisknout spoušť a teprve poté dodatečně zaostřit. Model TZ100 je vybaven mechanismem Light Speed Auto Focus s ostřením za pouhou 0,1 s a technologií Depth From Defocus (DFD). Tyto systémy dovedou společně spočítat vzdálenost mezi fotoaparátem a objektem, načež přístroj pořídí sérii záběrů zaostřených do různých oblastí scény (celkově se jich posuzuje 49). A fotograf si pak ze záznamu vybere, kterou část záběru chce mít ostrou a kterou mimo hloubku ostrosti – zda zaostří na detaily v popředí, na ústřední motiv ve středním plánu nebo na hejno ptáků v pozadí. Z jediného záběru lze tak získat více fotografií, z nichž každá bude působit úplně jinak.

Hledáček a kreativita,která baví

Lumix DMC-TZ100 je tedy vybaven celou řadou moderních praktických funkcí. Panasonic si dal záležet především na snadném ovládání a rychlých reakcích přístroje. Rychlé akční fotografování usnadňuje mimo jiné elektronický hledáček, který má rozlišení 1 166 000 pixelů. A pokud vám nevyhovuje automatika, je k dispozici celá řada manuálních funkcí včetně snímání do surového formátu RAW, pomocí prstenců, voličů a dalších ovládacích prvků lze nastavit třeba clonu, expoziční čas nebo citlivost, k dispozici je ovšemi ruční ostření.

Sdílení je užsamozřejmostí

O nejlepší snímky či videozáznamy se pak můžete snadno a rychle podělit s rodinou či přáteli. Fotoaparát je vybaven Wi-Fi i párováním s mobilními zařízeními pomocí QR kódů. Prostřednictvím mobilního zařízení tak lze přístroj vzdáleně ovládat a pak snímky nebo video posílat na webové stránky či sociální sítě. ■

Více informací najdete zde.

Právě vychází
Za branou čtvrtstoletí – lednové FOTOVIDEO 2021
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.