Panasonic GX8 - vlajková loď současnosti

Publikováno: 3. února 2016 | autor Rudolf Stáhlich
panasonic-gx8.jpg

Tento skvost mezi stylovými systémovými kompakty nabízí kromě atraktivního designu i bohatou funkční výbavu a velmi dobrou obrazovou kvalitu.

Co se designu týče, dělí se dnešní systémové kompakty víceméně do dvou kategorií: jedny vypadají jako zmenšené zrcadlovky, druhé se zhlédly v tradičním retro vzhledu reportážních modelů ze 60. let minulého století. Panasonic GX8 jednoznačně patří do druhé kategorie. Klidně bychom si ho mohli na první pohled splést s některým z legendárních dálkoměrných fotoaparátů. Nejedná se o vysloveně kapesní model, ale do tašky (či dámské kabelky) zapadne jako po másle a nadšený milovník pouličních fotoreportáží ho s sebou klidně může nosit prakticky denně.

Tělo z hořčíkové slitiny bez problémů odolává vodě i prachu, také ovládání odpovídá vyšší třídě systémových kompaktů. K většině běžných parametrů se dostaneme pomocí samostatných tlačítek, fungujících v kombinaci se dvěma příkazovými kolečky na horní straně – jedním vzadu a druhým vepředu. Pochvalu zaslouží natrhu zcela ojedinělý výklopný elektronický hledáček s rozlišením 2 360 000 bodů typu OLED stejně jako výklopný dotykový OLED displej. Obraz v hledáčku je jasný a ostrý, jak se na technologii OLED sluší, a příjemně rychlé je i překreslení pohybu. Velmi příjemná je i možnost ostření dotykem na libovolném místě na displeji. Příjemnou třešničkou na dortu je možnost ovládání přes Wi-Fi z telefonu nebo tabletu.

Velkým tématem letošní sezony je u Panasoniku ultravysoké rozlišení 4K, tedy současný nejvyšší standard ve světě televizí a videozáznamů (3840 × 2160 bodů).V tomto rozlišení umí natáčet video celá řada moderních fotoaparátů a GX8 ani FZ300 nejsou výjimkou, tím ale jejich schopnosti rozhodně nekončí. Ještě mnohem zajímavější je funkce s názvem 4K Photo, což znamená, že jednotlivá okénka z videozáznamu lze uložit jako samostatné snímky. Díky tomu stačí spustit natáčení a máte jistotu, že vám neunikne ani jediný prchavý okamžik. Snímky mají rozlišení přes 8 megapixelů, což při použití na webu nebo v běžném tisku bez problémů stačí. Pravda, automaticky nastavené expoziční časy pro natáčení nejsou zrovna nejkratší a rychlý pohyb tak bývá místy rozostřený, i tak se ale jedná o mimořádně cennou funkci, zejména při akčním fotografování, kdy člověk s běžným fotoaparátem často prostě nestihne spoušť v pravou chvíli stisknout. Tady se s tím vůbec nemusí trápit.

Při běžném fotografování se projeví kvality snímače Live MOS s rozlišením 20,3 Mpx (jako prvním ve třídě Micro 4/3) a moderního obrazového procesoru. Při testování jsme měli k dispozici objektiv 14−42 mm (ekvivalent 28−84 mm u klasického fotoaparátu), který není špatný, vzhledem k nižší světelnosti f/3,5−5,6 ale hlavně na delším konci žádné velké hrátky s hloubkou ostrosti neumožňuje. Velmi příjemně nás zato překvapilo chování fotoaparátu při vysokých citlivostech – ani při ISO 3200 nepředstavuje šum v podstatě žádný problém, což je u snímače Micro 4/3 s tímto rozlišením opravdu skvělé. Pochvalu zaslouží i živé realistické barvy a kresba bez jediné stopy chromatické aberace. Také duální mechanický stabilizátor (v těle i na objektivu) funguje velmi dobře – bez problémů jsme z ruky udrželi čas o 4 EV delší, než činí doporučená hodnota (s ohniskem odpovídajícím 80 mm jsme udělali ostrou fotografii s časem 1/6 s, což je opravdu úctyhodné). ■

Více informací najdete zde.

Právě vychází
Za branou čtvrtstoletí – lednové FOTOVIDEO 2021
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.