Objektiv ZEISS Otus 28/1,4

Publikováno: 23. března 2016 | autor Rudolf Stáhlich
ZEISS Otus 28/1,4

Širokoúhlý objektiv ZEISS Otus 28/1,4 byl představen už v polovině října 2015 a stal se výrazným a překvapivým rozšířením nejsilnější rodiny profesionálních objektivů značky ZEISS. Začátkem tohoto roku se po velkém očekávání dostal na náš trh a nám se podařilo jej otestovat..

Hned na začátku našeho testu nastala však jedna velká otázka: Má smysl v našich podmínkách vůbec takto vysoce výkonný a doslova vymakaný objektiv vůbec testovat? Krátká ohnisková vzdálenost, mohutné a masivní tělo, které překvapuje svou váhou a robustností a svým dokonalým designem a povrchovým provedením vyvolává úctu a obdiv každého jen trochu zkušeného fotografa. Stačí jen začít otevírat luxusní karton, v němž je tento objektiv ukrytý. Do rukou se vám pomalu dostává šperk uložený v sametu, trofej, o které mnozí sní. Ale tento náš test nezveřejňujeme proto, abychom vyvolávali závist. Jen ten úvod opravdu takový byl…

Po jemném a opatrném nasazení na tělo profesionální zrcadlovky (testovali jsme na Nikonu, tedy s bajonetem ZF.2) znovu získáváte pocit těžkého kalibru. Když navíc přidáte krásně provedenou sluneční clonu, získáváte opravdovou designovou lahůdku. Výrobce mi snad promine tyto nadšené a možná těžko vysvětlitelné výrazy, ale vyrazit do terénu s takovou sestavou se mi nepodaří opravdu každý den. Přestože jsem objektiv nemohl mít dlouho, a tudíž jsem si počasí opravdu nevybíral (začátek února nebyl nijak zářivý…),vyrazil jsem s odhodláním i obavou. Ale už první jemné a krásně běžící zaostřování mě dostalo do pravého fotografického varu. Snaha „střílet“ na všechny strany byla trochu omezována krásně až neuvěřitelně širokým záběrem a já jen následně zíral na displej, co se mi tam všechno vešlo. Takže je fakt, že k takto dokonalému objektivu je žádoucí mít pořádně nabité tělo, o jeho rozlišení nemluvě. S novým ZEISS Otus 28/1,4 si tedy milovníci kratších ohniskových vzdáleností užijí naprosto nevídanou kvalitu rodiny objektivů ZEISS Otus při fotografování krajin, architektury nebo dalších objektů a scenérií vhodných pro širokoúhlý objektiv. Tento objektiv samozřejmě existuje ve dvou variantách (pro zrcadlovky Canon a Nikon, tedy se ZE nebo ZF.2). Podle slov výrobce je nejlépe využitelný se zrcadlovkovými přístroji s vysokým rozlišením, se kterými nabízí dosud nevídanou kvalitu v oblasti širokoúhlé fotografie - a to i při plně otevřené cloně!

Rychlost, která zaujme

Už jsem se zmínil o jemném a velmi rychlém zaostřování, které naprosto sedí v manuálním režimu a je jednou z výrazných předností všech objektivů ZEISS, o této novince nemluvě. Ta rychlost je až neuvěřitelná. Jde patrně o to, že máte v ruce dokonale vybroušené zařízení vyrobené z opravdu masivních materiálů bez jakéhokoli zbytečného „plastování“. Ocela sklo se prostě nezapřou, i když se to tak trochu pozná na váze. ZEISS Otus 28/1,4 je vlastně středně širokoúhlý objektiv, který dokáže přesvědčit o svých kvalitách hlavně při fotografování krajiny. A o tom mě přesvědčil! Ona již zmíněná nekompromisní kvalita se projevuje i v rozích při plně otevřené cloně, což znamená, že fotograf není kompozičně v žádné části snímku čímkoli omezován. Objektiv je (a v mých rukou byl) excelentní i při slabém světle. Tam, kde u ostatních objektivů lze odhalit jejich nedostatky v korekci při nočním fotografování, zvláště když je na scéně více dominujících zdrojů světla, tam se nový ZEISS Otus 28/1,4 může pochlubit naprosto čistým výkonem. A ještě něco: tento nejnovější člen rodiny ZEISS Otus je velmi dobrý i při fotografování objektů umístěných v popředí obrazu s tím, že vzniká větší pocit hloubky a plastičnosti celé scény díky širokému pozadí a otevřené cloně; tedy objektiv má harmonický bokeh a vytváří 3D efekt. Ale to byste si museli zkusit!

Je určen proprofesionální fotografy

Objektiv ZEISS Otus 28/1,4 má splnit vysoké požadavky profesionálních fotografů. Stejně jako další dvě ohniskové vzdálenosti v rodině ZEISS Otus má vnitřní zaostřování, okénko volby a známé žluté značení číselníků pro snadnou čitelnost, což vše už známe z profesionálních filmových objektivů kinematografických (například ARRI/ZEISS Master Prime).

A konstrukce?

Už jsem se zmínil o jeho velkém a širokém těle a krásné váze dodávající opravdový pocit hodnoty. Objektiv se skládá ze 16 prvků ve 13 skupinách. Jeden prvek má asférickou optickou plochu a jeden prvek je asférický na obou stranách. Osm dalších prvků objektivu je vyrobeno ze speciálního skla. Základem optického schématu je Distagon. Speciální sklo má anomální dílčí disperzi, jak je typické pro apochromatické objektivy, a skvěle vyrovnává podélné chromatické vady, které zůstávají výrazně pod pevně definovanými limity. Ostré tmavé přechody v obraze lze zachytit téměř bez barevných artefaktů. Konstrukce plovoucích prvků (změna vzdáleností mezi určitými prvky objektivu při zaostřování) umožňuje nádherný zobrazovací výkon v celém zaostřovacím rozsahu od 0,3 m až do nekonečna. O tomto báječném kousku by se toho dalo napsat opravdu moc. Je prostě excelentní a vynikající.

Cena: 119 990 Kč

Více o tomto produktu najdete zde.

Právě vychází
FOTOVIDEO 2021 – číslo 3
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.