FUJIFILM X-Pro2 s novým X-Trans CMOS III čipem

Publikováno: 15. ledna 2016 | autor Redakce
03-x-pro2-bk-front-35mm-white-02.jpg

Společnost FUJIFILM Corporation oznamuje uvedení prémiového fotoaparátu FUJIFILM X-Pro2 s vyměnitelným objektivem.

Nový model se pyšní hybridním hledáčkem, který je schopen okamžitě přepínat mezi optickou a elektronickou funkcí a navíc je vybaven zdokonaleným obrazovým senzorem a procesorem, který dramaticky zvyšuje kvalitu obrazu. Díky kombinaci těchto funkcí s ultra vysokou kvalitou obrazu objektivu FUJINON X-Mount a technologií reprodukce barev vyvinutou v průběhu 80 let výroby fotografických filmů zajišťuje fotoaparát X-Pro2 nejlepší výsledky, jakých kdy bylo dosaženo pomocí fotoaparátů řady X.

Elektronické hledáčky (EVF), které se používají v nezrcadlových fotoaparátech údajně předčí optické hledáčky, protože nastavení včetně vyvážení bílé a expozice je možné zkontrolovat okamžitě a zobrazený snímek je možné zvětšit a zkontrolovat přesnost zaostření. Avšak v některých případech dávají fotografové přednost přirozenějšímu pohledu. Zejména optický dálkoměr, který umožňuje uživateli zobrazit předmět téměř stejně, jako ho vidí prosté oko, je mimořádně účinný a často mu dávají přednost autoři dokumentárních, reportážních a pouličních fotografií. Fotoaparát X-Pro2 je jediným fotoaparátem s vyměnitelným objektivem na světě, který má systém hybridního hledáčku kombinující oba dva jeho typy.

Hlavní funkce fotoaparátu X-Pro2

Nově vyvinutý senzor 24.3MP X-Trans CMOS III

Jedinečný náhodně vybraný barevný filtr, který omezuje moaré a falešné barvy, aniž by bylo potřebné použít optický LP filtr. Tyto barevné filtry také zvyšují rozlišení, takže při fotografování s objektivem Fujinon s vysokým rozlišením vytváří fotoaparát obrázky s rozlišením, které je vnímáno jako daleko vyšší, než je skutečný počet použitých pixelů.

Nový vysoce účinný systém zpracování obrazů  s procesorem X Pro

Procesor X Pro, který se může pochlubit čtyřnásobnou rychlostí zpracování obrazů ve srovnání s konvenčními systémy, má i přes vyšší rozlišení rychlejší všechny doby odezvy. Došlo k navýšení rychlosti zápisu, doby potřebné ke spuštění a rychlosti vysokorychlostního sériového fotografování. Nový systém zpracování obrazů v kombinaci se senzorem X-Trans CMOS III dosahuje ještě větší rychlosti automatického zaostření, snižuje šum a reprodukci tónů a barev, která překonává dřívější systém procesor EXR II.

První vyspělý hybridní multifunkční hledáček na světě nabízí výhody jak optického, tak i elektronického hledáčku

Fotoaparát X-Pro2 je vybaven optickým i elektronickým hledáčkem, takže jeho uživatelé mohou využít oba. Optický hledáček pro přímé zobrazení fotografovaného předmětu, elektronický pro nastavení náhledu. Možnost okamžitého přepínání mezi těmito dvěma typy hledáčku se poprvé objevila u fotoaparátu X100 v roce 2011, ale poslední verze použitá u přístroje X-Pro2 je nejvyspělejším hybridním hledáčkem. Je vybaven funkcí Multi-Magnification, která automaticky zapíná zvětšení hledáčku podle použitého objektivu, a také elektronických dálkoměrem, který zároveň zobrazuje elektronický hledáček v horní části optického hledáčku.

Nová ohnisková štěrbinová závěrka s maximální rychlostí 1/8000 s a synchronizací blesku až 1/250 s

Rychlejší mechanická závěrka zajišťuje větší pružnost při volbě clony objektivu při fotografování ve vysoce jasném prostředí nebo při fotografování s bleskem ve dne. Ačkoliv kromě toho při použití vyšších rychlostí závěrek dochází zpravidla ke zvýšení hluku a vibrací, fotoaparát X-Pro2 je tišší a jeho vibrace menší ve srovnání s konvenčními modely díky optimalizaci klíčových ovládacích prvků a dílů.

Robustní a nepřízni počasí odolné tělo fotoaparátu vyhovuje potřebám profesionálních fotografů.

Tělo fotoaparátu je vyrobeno ze čtyř kusů hořčíkové slitiny a je utěsněno v celkem 61 bodech každé části a díky tomu je prachotěsné, odolné proti stříkající vodě a schopné provozu při teplotách až do – 10 °C. Kromě toho má duální otvory pro karty SD, což zajišťuj vyšší spolehlivost ukládání obrazů.

 

Vlastnosti výrobku

(1) Maximální kvalita obrazu díky senzoru s v současné době nejvyšším rozlišením, který je součástí fotoaparátů řady X a jedinečné barevné technologie vyvinuté za více než 80 let výroby filmů

 • ・      Fotoaparát X-Pro2 je vybaven novým senzorem 24.3MP X-Trans CMOS III, který využívá jedinečný náhodně vybraný barevný filtr ke snížení moaré a omezení falešných barev, aniž by bylo nutné používat optický LP filtr (OLPF). Vyloučením OLPF dochází k maximalizaci rozlišovací schopnosti objektivu FUJINON a tím je zajištěno vytvoření snímků, které jsou srovnatelné se snímky pořízenými pomocí většího senzoru s vyšším rozlišením.
 • ・      Jedinečná technologie reprodukce barev společnosti Fujifilm vyvinutá za 80 let výroby fotografických filmů zajišťuje nádherné barvy, přesně takové, jak si je pamatujete, včetně teplých tělových tónů, jasně modrého nebe a živé zeleně listů.
 • ・      Fotoaparát XC-Pro2 má nový filmový simulační režim ACROS. S využitím vysoké výkonnosti zpracování procesoru X Pro fotoaparát v tomto režimu vytváří hladké tóny, hlukové černé a bohaté textury, které zdaleka předčí konvenční jednobarevné režimy.
 • ・      Nový režim Grain Effect dodá fotografiím zrnitost. Pomocí toho režimu je možné pořizovat fotografie, které připomínají fotografie na starých filmech, zejména když fotografie vytiskneme.
 • ・      Další snížení hlučnosti bylo možné zdokonalením technologie zpracování signálu. Bylo také dosaženo vysoké citlivosti ISO tak, že je nyní s důvěrou možno použít celý rozsah citlivosti až do maximální hodnoty ISO 12 800. Dokonce i vyšší nastavení mají plynulejší přechody a hlubší černé odstíny, což obrovským způsobem zlepšuje možnosti fotografování při nízké hladině osvícení.
 • ・      Zvýšená rychlost přenosu elektrického náboje a algoritmus znamenají ultra vysokou rychlost odečtu. To vede k významnému zlepšení funkcí včetně rychlosti automatického ostření a sériového fotografování.

(2) X-Processor Pro s ultra vysokou výkonností se může pochlubit rychlostí zpracování, která je čtyřikrát vyšší než rychlost konvenčních procesorů.

 • ・      Vysoce výkonný  procesor X Pro dramaticky zrychluje široké spektrum dob odezvy. Doba potřebná ke spuštění je nyní jen 0.4 sekundy a fotoaparát se také může pochlubit nejkratším intervalem při fotografování, který je 0.25 sekundy, prodleva času závěrky je 0.05 sekundy a automatické ostření trvá 0.06 sekundy.
 • ・      Díky použití komprimovaných souborů RAW výkonnost a funkčnost nyní splňuje požadavky profesionálních fotografů včetně rychlejšího živého náhledu a dokonce filmů s vyšším rozlišením.

(3) Nejvyspělejší hybridní multi hledáček, který je kombinací optického a elektronického hledáčku

 • Elektronický hledáček využívá displej s tekutými krystaly  2.36 pixelů. Rychlost displeje se zvýšila z 54 snímků za sekundu u předešlého modelu na maximální rychlost 85 snímků za sekundu, což významně snižuje zpoždění zobrazení při sledování pohybujícího se objektu. Došlo také ke snížení doby zatemnění po spuštění na zhruba polovinu, tedy 150 ms, což je srovnatelné s optickým hledáčkem.
 • ・      Optický hledáček je navržen na základě osvědčeného systému fotoaparátu X-Pro1. Obsahuje mechanizmus dioptrické korekce a má delší maximální vzdálenost oka od hledáčku 16 mm, takže je snadnější dívat se skrze hledáček. Kromě toho došlo ke zvětšení rámečku v hledáčku pro dálkové fotografování z ohniskové vzdálenosti 60 mm na 140 mm, což dále zlepšilo praktičnost a pohodlí.
 • ・      Fotoaparát X-Pro2 je vybaven režimem elektronického dálkoměru (ERF), který byl vysoce ceněn na přístrojích řady X100. Zobrazuje malý elektronický hledáček v horní části optického hledáčku, což je možné použít k ověření ohniska, úhlu pohledu, expozice a vyvážení bílé v reálném čase i při fotografování pomocí optického hledáčku.

(4) Počet volitelných ostřících bodů se zvýšil ze 49 u předcházejících modelů na 77 s cílem zlepšit funkčnost a zrychlit automatické ostření.

 • ・      Zhruba 40 % zobrazené plochy je nyní pokryto pixely pro rychlou a AF pomocí fázové detekce, což znamená dramatické zvýšení rychlosti ostření při fotografování pohybujících se objektů. Kombinací schopnosti zpracování novým procesorem X Pro s rychlostí kontrastního odečtu automatického ostření, která je dvakrát vyšší než dříve, fotoaparát X-Pro2 dosahuje největší rychlosti automatického ostření mezi všemi fotografickými přístroji řady X.
 • ・      Díky zdokonalení prediktivního algoritmu automatického ostření a zvýšení přesnosti informací o Af pomocí fázové detekci, je možné sériové fotografování při rychlosti až 8.0 snímků za sekundu.

(5) Robustní a spolehlivé tělo fotoaparátu, které odolá čemukoliv, co s ním mohou profesionální fotografové udělat

 • ・      Těleso fotoaparátu je vyrobeno z tuhé hořčíkové slitiny a je utěsněno na 61 místech, díky čemuž je fotoaparát odolný vůči stříkající vodě i prachu. Je také schopen fungovat při teplotě až – 10 °C, takže je možné ho použít téměř kdekoliv, aniž by bylo nutné starat se o podmínky.
 • ・      Má stejnou pololesklou povrchovou úpravu jako fotoaparát X-Pro1. Povrchovou úpravu je možné nanést až po důkladném vyleštění a ta pak dodá přístroji luxusní vzhled, který potěší fotografické nadšence.
 • ・      Štěrbinová závěrka se nyní může pochlubit nejvyšší rychlostí 1/8000 s, synchronizací blesku až 1/250 a životností závěrky 150 000 snímků, což ji činí zároveň univerzální i spolehlivou.
 • ・      Duální otvor pro karty SD byl do fotoaparátu řady X integrován poprvé. Nejen že prodlužuje dobu mezi potřebnými výměna mi karet, umožňuje také sériové násobné fotografování a snižuje riziko ztráty dat.
 • ・      Zadní displej LCD používá třípalcovou obrazovku s 1.62 miliony pixelů. To jej činí dokonalým pro sestavování obrazů i pro posuzování snímků ze senzoru X-Trans CMOS III z hlediska ostrosti, přesnosti barev a vyvážení bílé.

(6) Díky umístění hlavních funkcí na pravé straně tělesa fotoaparátu je možné obsluhovat všechny ovládací prvky, aniž byste sundali oko z hledáčku.

 • ・      Ovladač rychlosti závěrky, ovladač kompenzace expozice a páčka pro přepínání hledáčku jsou vyfrézovány z hliníku pro krásný vzhled a pocit pohodlí.
 • ・      Součástí ovladače rychlosti závěrky je nyní ovladač citlivosti ISO, který připomíná staré filmové kamery. To znamená, že nastavení fotoaparátu je možné ověřit pouhým pohledem, aniž by bylo nutné jej zapínat.
 • ・      Na přepínač kompenzace expozice byla přidána poloha (C). Volbou této funkce přepnete kompenzaci expozice na přední přepínač a zvýšíte rozsah na ±5EV.
 • ・      Přepínače povelů funkcí jsou nyní na přední i zadní straně fotoaparátu. Díky přidané funkci tlačítka se nyní snáze používají, ale i přesto byla zachována jejich odolnost vůči prachu a stříkající vodě.
 • ・      Součástí aparátu je celkem šest funkčních tlačítek, která umožňují snazší přístup k pravidelně používaným funkcím.
 • ・      Přidání funkce měření se zdůrazněným středem je ideální pro každodenní fotografování s použitím optického hledáčku. Protože se jedná o základnější způsob měření, je určena zejména pro fotografy, kteří se nechtějí spoléhat na vysokou úroveň automatizace měření.
 • ・      Nová ostřící páčka umožňuje uživatelům rychle zvolit bod zaostření a urychlit fotografování.

(7) Nové řešení uživatelského grafického rozhraní

 • ・      Na obrazovku menu byly doplněny nové kategorie položek, které umožňují rychlejší přístup k požadovanému menu.
 • ・      V nové funkci My Menu je možné registrovat až 16 často používaných položek. Pokud je zkombinujeme se 16 položkami z Q Menu, je možné vytvořit celkem 32 zkratek.
 • ・      Displej hledáčku nabízí lepší možnost přizpůsobení potřebám uživatele a může tak lépe vyhovět individuálním potřebám fotografa.
 • ・       Došlo ke změně písma a uspořádání obrazovky tak, aby byla přehlednější a vypadala stylověji.
 • ・      Součástí režimu hledáčku se stala funkce simulace rámu zobrazení. Její pomocí je možné potvrdit úhel pohledu při každé ohniskové vzdálenosti, aniž by bylo nutné měnit objektiv, takže uživatel může objektivy měnit s větší přesností.

(8) Příslušenství pro větší pohodlí

 • ・      Rukojeť fotoaparátu MHG-XPRO2
 • Zlepšuje držení fotoaparátu a snižuje možnost jeho otřesů, zejména při použití těžkých objektivů s velkými clonami. Tento úchyt je možné ponechat na místě, když používáme stativ. Uživateli umožňuje nabíjet baterie a kartu SD, aniž by bylo nutné demontovat rukojeť z tělesa fotoaparátu. K rychlému upnutí na kompatibilní stativy je možné použít desku Arca Swiss.
 • Kožené pouzdro BLC-XPRO2
 • Toto pouzdro s vyztuženým dnem z originální kůže elegantně vystavuje na odiv klasický design fotoaparátu X-Pro2 a zároveň chrání tělo fotoaparátu. Baterii je možné měnit, i když je fotoaparát v pouzdře a pouzdro se dodává s textilním obalem, do kterého je možné celé tělo fotoaparátu zabalit před uložením do tašky.
 • ・      Pokud si uživatel do svého smartphonu nebo tabletu stáhne zdarma dostupnou aplikaci FUJIFILM Camera Remote*17, může využívat funkci dálkového ovládání, která mu poskytne obrovské možnosti ovládání ze vzdáleného místa. Tato funkce se skvěle hodí pro celou řadu snímků včetně skupinových fotek, autoportrétů a snímků zvířat v jejich přirozeném prostředí.
 • ・      Fotografie a videa je možno odesílat do takových zařízení, jako jsou inteligentní telefony s jednoduchým ovládáním jediným dotekem. Fotografie a videa je možné si ve fotoaparátu prohlížet, vybírat a importovat pomocí inteligentního telefonu a to vše bez nepříjemné nutnosti zadávat identifikační číslo nebo heslo. Je také možné do obrazu doplnit informace o místě získané inteligentním telefonem nebo tabletem.
 • ・      Fotoaparát podporuje zařízení pro dálkový přenos Wi-Fi® Transfer*18 a umožňuje tak bezdrátové zálohování údajů do počítače *19.
 • *17 Android™, inteligentní telefony a tablety, iPhone / iPad.
 • *18 Wi-Fi® je ochranná známka spol. Wi-Fi Alliance®.
 • *19 Vyžaduje rozšířenou instalaci specializovaného SW FUJIFILM PC AutoSave do vašeho počítače.

9) Pořizování snímků ve stanoveném intervalu

 • ・      K dispozici je intervalový časovač pro pořizování snímků po uplynutí určitého časového intervalu, který nabízí intervaly v rozsahu jedné sekundy až 24 hodin a až kapacitu až 999 snímků.

Více informací najdete zde.


Právě vychází
Za branou čtvrtstoletí – lednové FOTOVIDEO 2021
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.