Gitzo – hlavy pro Bird Watching
| Rubrika Stativy | |
Nabídku Gitzo rozšířily dvě nové dvoucestné fluidní hlavy speciálně koncipované pro sledování, fotografování a filmování ptactva ve volné přírodě.
Gitzo bere v úvahu, že Bird Watching je odvětví s velmi specifickými požadavky, jinými než při použití ve foto-video oblasti. Stativové hlavy pro pozorování ptáků vyvíjí tak, aby takto specializovaní uživatelé nemuseli používat větší, těžší a komplikovanější stativy a hlavy než skutečně potřebují. Stativové hlavy Gitzo pro Bird Watching byly vyvinuty tak, aby byly stoprocentně použitelné pro daný účel a aby pozorování mohlo být velmi přesné.

Klíčovým řešením je nový mechanizmus Bird Watching Fluid Cartridge, aretace single Lock System a velmi přesný vnitřní mechanizmus. Fluidní pouzdra pro vodorovné a svislé otáčení hlav jsou zcela nová a oproti tradičním videohlavám využívají opačný funkční princip. Tato inovativní pouzdra zaručují mimořádně plynule ovládaný pohyb při nízké rychlosti, který právě požadují hlavně pozorovatelé ptáků, zatímco při pohybu vysokou rychlostí nekladou hlavy téměř žádný odpor - praktické vybavení v případě potřeby rychlé zásadní změny nastavení polohy hlavy. Systém fluidního pouzdra se skládá ze dvou částí, pohybujících se kluzně jedna na druhé. Uvnitř pouzdra je speciální tekutina, ovládající pohyb a zaručující jeho extrémní měkkost a plynulost. Tekutina se vyznačuje konzistentní výkonností v širokém rozmezí pracovních teplot. Vnitřní konstrukce pouzdra je velmi důležitá a je přesně propracovaná tak, aby umožňovala maximální kontrolu nad pohybem a zároveň zaručovala minimální hmotnost a velikost pouzdra.
Další specifickou inovací pro pozorování ptáků je aretace pomocí jednoho ovládacího prvku. Nastavení odporu a kompletní blokování vodorovného a svislého otáčení hlav se provádí jediným rozměrným kroužkem. Díky tomu je ovládání velice jednoduché, rychlé a účinné. Všechny vnitřní mechanizmy jsou vytvořeny tak, aby poskytovaly maximální přesnost a eliminovaly i sebemenší vůle. Vynikají stabilitou, přesností a odolností a umožňují maximálně využívat možnosti vysoce výkonného fotografického vybavení. Vzhledem k mimořádně plynulým, přesným pohybům hlav a možnosti jejich vysokého zatížení jsou zajímavé pro použití s nejrůznějšími fotoaparáty a videokamerami. Jejich rukojeť lze nastavit do libovolného úhlu a otočit pro práci na levou, nebo pravou ruku. Rukojeť je možno i sejmout a nahradit krytkou. A další specifickou inovací hlav pro pozorování ptáků je ovládání aretace jedním prvkem. Vodorovné a svislé otáčení hlavy se aretuje jediným rozměrným kroužkem. Díky tomu je jejich ovládání velice jednoduché, rychlé a účinné.
K vybavení těchto hlav patří upínací destička pro bezpečné uchycení Safe Grip. Ta využívá materiál, který nabízí bezpečné spojení mezi fotoaparátem či dalekohledem a destičkou hlavy a zamezuje prokluzu, nebo jinému nežádoucímu pohybu. Dvojitý bezpečnostní rychloupínací systém se skládá ze dvou kolíčků, jednoho pevného a druhého ručně ovládaného pomocí tlačítka. Ručně ovládaný kolíček zabraňuje náhodnému vypadnutí fotografického vybavení z hlavy v případě uvolnění aretace rychloupínací destičky. Tento systém je velmi užitečný při použití těžkého vybavení, dlouhých teleobjektivů a monokulárů. Hlavy jsou vhodné pro použití se stativy Gitzo z uhlíkových vláken.

Model Gitzo GH1720QR je vybaven rychloupínací destičkou se šroubem 1/4 palce, umožňuje 360˚ panorámování a naklopení v úhlu 110 ˚. Na výšku měří 9,2 cm, váží 0,46 kg a má maximální nosnost 4, resp. 10 kg. Model Gitzo GH2720QR je vybaven rychloupínací destičkou se šrouby 1/4 a 3/8 palce, umožňuje 360˚ panorámování a naklopení v úhlu 110 ˚. Na výšku měří 10,7 cm, váží 0,70 kg a má maximální nosnost 6, resp. 15 kg. (Vyšší hodnota maximální nosnosti je měřena podle standardů konkurenčních výrobců přímo v bodě upevňovacího šroubu. Takto naměřená hodnota je přibližně 2,5× vyšší než hodnota maximálního zatížení měřená podle standardu Gitzo, který k měření nejvyššího možného zatížení používá bod na konci 12cm tyče připevnění k upevňovacímu šroubu hlavy a simuluje tak skutečné těžiště fotografického přístroje.)
Staňte se fanouškem FotoVideo na Facebooku tisknout poslat
Diskuze
vstup do diskuse
Celkem: 1 příspěvek

