Světlo i zvuk v dávném ateliéru...

Publikováno: 7. dubna 2016 | autor Redakce
Foto_ Jan Tomáš_Rozverné skupení s ledním medvědem vzniklo v 90 letech předminulého století

Uběhlo již 175 let od narození dvorního fotografa Jana Tomáše. Fotografie - stejně jako každý jiný obor lidské činnosti - má své zakladatele i pokračovatele, jedni bez druhých sotva mohou existovat...

Na sklonku 19. století patřil mezi nejzajímavější průkopníky portrétní fotografie Jan Tomáš, jehož 175. výročí narození si letos na jaře připomínáme.

Nadšený obdivovatel technických zázraků té doby působil v ateliérech u Václavského náměstí v Praze, kde dokázal tvořit nejen technicky a výtvarně kvalitní fotografie, dodnes patřící k pokladům muzejních i soukromých sbírek, ale své pracoviště proměnil také v kulturní centrum. Vyhledávali je prostí zákazníci i společenská smetánka - přední umělci či šlechta. A to zejména po roce 1889, kdy uvedl do chodu v Praze dosud nevídanou novinku - Edisonův fonograf, schopný na válečky zaznamenat zpěv Emy Kittlové-Destinnové, klavírní hru Rudolfa Frimla, recitaci z úst Eduarda Vojana, Jindřicha Mošny či hlasy dalších osobností.

Byl svědkem i účastníkem vývoje fotografie.

Další zajímavosti o tomto fotografovi, o jeho cestě do Ameriky a setkání s T.A. Edisonem a mnohem, mnohem více se dozvíte z článku Petra Rybáře v dubnovém FotoVideo. Nechybět budou ani fotografie Jana Tomáše.

FotoVideo 4/2016

Právě vychází
Za branou čtvrtstoletí – lednové FOTOVIDEO 2021
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.