Sony World Photography Awards 2016

Publikováno: 23. února 2016 | autor Redakce
chess---youth-tournaments-©-michael-hanke-czech-republic-shortlist-professional-sport-2016-sony-world-photography-awards.jpg

Dva čeští fotografové postoupili do užšího výběru největší světové fotografické soutěže Sony World Photography Awards 2016.

SONY WORLD PHOTOGRAPHY AWARDS 2016

  • Počet přihlášek z České republiky vzrostl oproti roku 2015 o více než 54 %
  • Rekordní počet přihlášek – 230 103 fotografií, 33% nárůst oproti loňskému roku
  • Příspěvky ze 186 zemí – nejvíc v historii soutěže
  • Vítěz soutěže bude vyhlášen 21. dubna

Dva čeští fotografové byli vybráni do užšího výběru největší světové fotografické soutěže Sony World Photography Awards – první v kategorii profesionálů, ve které se hodnotí série snímků, a druhý ve volné kategorii, kde se posuzuje pouze jeden snímek.

Počet přihlášek z České republiky vzrostl oproti roku 2015 o více než 54 %. Celkem se do soutěže zapojilo rekordních 230 103 fotografů ze 186 zemí. Jedná se tak o nejvyšší počet přihlášek v devítileté historii soutěže a zároveň 33% nárůst oproti loňskému roku. Celkový počet příspěvků do soutěže Sony World Photography Awards od jejího vzniku v roce 2007 již přesáhl milion snímků, což potvrzuje její postavení coby jedné z nejuznávanějších a nejvýznamnějších fotografických soutěží na světě.

Na základě rozhodnutí odborné poroty (úplný seznam zde) se do užšího výběru dostali tito fotografové z České republiky:

  • Michael Hanke v kategorii Professional Sport
  • Michaela Šmídová v kategorii Open Nature & Wildlife

Hanke a Šmídová nyní bojují o vítězství ve své kategorii: o titul L'Iris d'Or / Professional Photographer of the Year a Open Photographer of the Year, a dále pak o podíl na hlavní ceně, jež činí 30 000 USD. Vítězové budou vyhlášeni na slavnostním ceremoniálu v Londýně 21. dubna. Snímky fotografů budou navíc během dubna a května vystaveny v Londýně v rámci expozice Sony World Photography Awards 2016 a zároveň zveřejněny v letošní edici knihy Sony World Photography Awards book. Expozice také zahrne první velkou evropskou výstavu uměleckého dua výtvarných fotografů RongRong & INRI, kteří na soutěži převezmou cenu za mimořádný přínos fotografii.

Michael Hanke; „Šachy / Mládežnické Turnaje"

Hanke (narozen 1972), původem z Kladna, začal svou kariéru fotografa ve věku 40 let a ihned za svou vynikající práci získal uznání. Hanke, který se zaměřuje na dlouhodobé humanistické a sociální dokumentární projekty, se do užšího výběru dostal se svou sérií Šachy / Mládežnické Turnaje, krásnou řadou černobílých fotografií zachycujících atmosféru, čisté emoce a oddanost ve tvářích mladých českých šachistů na turnaji mládeže.

O svém výběru do užšího kola Hanke říká:

„Dostat se do užšího výběru nejprestižnější celosvětové fotografické soutěže na světě pro mě znamená jak uznání za moji dosavadní práci, tak zároveň i motivaci a závazek do další tvorby."


Michaela Šmídová; „Koupel ledního medvěda"

Šmídová je samouk a fotografování patří k jejím největším hobby. Nejčastěji fotografuje zvířata a přírodu. Šmídová se do užšího výběru dostala s fotografií s názvem Koupel ledního medvěda, jež je ohromující snímkem zvířete zachyceného v okamžiku, kdy vylézá z vody.

„Opravdu jsem nečekala, že se můj snímek dostane do užšího výběru. S ohledem na vysokou úroveň soutěže jsem nesmírně potěšena, že byla vybrána právě moje fotografie,“ komentuje svůj úspěch v soutěži Šmídová.

Sony World Photography Awards oceňuje nejlepší fotografy z loňského roku. Soutěž je určena fotografům všech úrovní, kteří mohou soutěžit v následujících kategoriích: Professional, Open, Youth a Student. Více informací o soutěži najdete na www.worldphoto.org.

S výběrem poroty jsme velice spokojeni. Přes nárůst počtu fotografů a množství příspěvků, které byly posuzovány, jsme letos viděli nespočet kvalitních snímků, a to jak v dokumentární, tak v umělecké kategorii. Je skvělé, že fotografie nabízí takovou bohatou rozmanitost

říká Scott Gray, výkonný ředitel World Photography Organisation a organizátor soutěže, o fotografech, kteří se dostali do užšího výběru.

 

World Photography Organisation (WPO)

WPO je místem, které podporuje fotografy a oslavuje fotografii coby jedno z odvětví výtvarného umění. Organizace spolupracuje s profesionálními, amatérskými a mladými fotografy, pro něž představuje globální platformu fotografického průmyslu, která slouží nejen jako prostor pro diskuzi, ale také jako nástroj pro zvýšení povědomí a uznání této umělecké formy. Do celoročního portfolia aktivit, které zahrnuje akce pro fotografickou komunitu i veřejnost, v současné době patří:  Sony World Photography Awards, největší světová fotografická soutěž s doprovodnou výstavou, World Photography Student Focus Programme specializující se na práci s budoucí generací fotografů, Photo Shanghai, první ročník uměleckého veletrhu zasvěceného fotografii v Asii, a Photo San Francisco, nový mezinárodní veletrh techniky pro současnou fotografii na území USA. Více informací naleznete pod tímto odkazem: www.worldphoto.org.

Právě vychází
Užijte si dubnové FotoVideo
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.