Fotografka Lena Jakubčáková vystaví v Olomouci Babu z lesa

Publikováno: 22. února 2016 | autor Redakce
vystavy-2016-jakubcakova-baba-z-lesa-1.jpg

Portréty neobyčejné stařenky, která už desítky let žije sama v lese nad zatopenou vesnicí nedaleko Košic, vystaví od 23. února v olomoucké galerii Café Amadeus slovenská fotografka Lena Jakubčáková (*1980). Soubor nazvaný Baba z lesa bude v kavárně Arcidiecézního muzea do 24. dubna.

LENKA JAKUBČÁKOVÁ / BABA Z LESA

Galerie Café Amadeus, Denisova 47, 771 11 Olomouc

Soubor Baba z lesa je podle kurátorky Štěpánky Bieleszové ponorem do neobyčejného života poslední obyvatelky dnes už neexistující vesnice na východě Slovenska, která od roku 1966 spočívá pod hladinou přehrady Ružín. „Baba z lesa je zároveň přezdívka, kterou se stařenka sama představuje,“ doplnila.

Pozoruhodná žena žije už desítky let v lese nad zatopenou vesnicí, ve velkém nedokončeném domě, v tajemném a na první pohled temném světě. „Na tomto pozadí jemně září její prostá, čistá a smířená duše. Navzdory těžkému osudu a drsným životním podmínkám je dokonale vyrovnaná se životem a připravená kdykoliv zemřít,“ podělila se o své dojmy fotografka Lena Jakubčáková. Drsnost její povahy i prostředí může vyplašit nejednoho městského člověka. „Za tímto jemným závojem se ale skrývá láskyplné srdce, křehkost, nevšední životní zkušenost a dnes už vzácná moudrost starého člověka,“ dodala. Soubor fotografií by měl letos vyjít knižně.

Snímky Leny Jakubčákové zařadil opavský Institut tvůrčí fotografie také do kolekce, která jej bude reprezentovat v Paříži na studentské výstavě evropských fotografických škol.

Jakubčáková v galerii Café Amadeus nevstavuje poprvé. V roce 2011 zavedla její návštěvníky mezi slovenské vězně ve věznicích Sabinov a v Prešově prostřednictvím dokumentárního cyklu V odloučení. Výstava Baby z lesa bude zahájena v úterý 23. února za účasti autorky a potrvá do 24. dubna.

Galerie Café Amadeus ve stejnojmenné kavárně Arcidiecézního muzea Olomouc vznikla na podzim roku 2009. Dramaturgie výstav vzniká ve spolupráci s Institutem tvůrčí fotografie při Slezské univerzitě v Opavě a zaměřuje se na tvorbu střední a nejmladší generace.

Více informací najdete zde.

Právě vychází
Za branou čtvrtstoletí – lednové FOTOVIDEO 2021
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.