Angelo Purget – rozhovor o fotografování filmu MIKOLA
| Rubrika Co se děje | |
Tento film vznikl s cílem umožnit lidem s mentálním postižením prožít nevšední zážitky při nevšední práci a ve snaze deklarovat společnosti, že s přiměřenou podporou dokáží lidé s mentálním postižením mnohé a jejich postižení jim dává zvláštní herecké charisma.
Pohádkový thriller o kouzlech, lásce, zradě a korupci ztvárňují v hlavních rolích :
Anna Kasprzyk - Polsko (oceněná za nejlepší ženskou roli na festivalu Power Prag Film Festival 2009 ve snímku Malý princ),
Josef Babej – Slovensko, ÚSP Zavar (nominován na nejlepší mužský výkon v hlavní roli na festivalu Mental Power Prag Film Festival 2009 ve snímku Malý princ),
Alan Varadi – ČR ÚSP Křižanov,
Herbert Pecha, Petr Podešva, Julius Dančo – všichni ČR ÚSP Těchobuz.
Patronem filmu a vypravěčem je známý herec a bavič MIROSLAV DONUTIL, který ztvárnil hlavní roli ve známém filmu o Nikolovi - Balada pro Banditu.
Průběh natáčení nafotil známý český fotograf ANGELO PURGERT, který doprovodí premiéry filmu výstavou fotografií.

Film vznikl za podpory regionálních TV sítě R1 a bude nabídnut k premiérovému odvysílání celoplošným TV( ČT, PRIMA, NOVA, BARRANDOV, PUBLIC, R1 – PRIMA COOL, ….)
1) <!--[endif]-->Jak jsi se dostal k natáčení filmu?
Někdy v průběhu června mě oslovil režisér filmu Jiří Svoboda, jestli bych nechtěl zhotovit fotoreportáž k připravovanému filmu MIKOLA – tenkrát na Koločavě. Natáčet se mělo v průběhu srpna v Podkarpatské Ukrajině na Koločavě, kde se příběh Nikoly Šuhaje loupežníka skutečně odehrál.
2) <!--[endif]-->Co je na focení filmu nejtěžší?
Asi nejnáročnější bylo vybrat vzhledem k potřebám a váze tu správnou fototechniku, jelikož jsem fotografoval celý den až do noci a to za různě náročných světelných podmínek v interiérech i exteriérech.

<!--[if !supportLists]-->3) <!--[endif]-->Herci hlavních rolí jsou z různých zemí (Česko, Slovensko, Polsko a Ukrajina). Jak jste spolu komunikovali?
Během práce na tomto filmu jsem si uvědomil jsk k sobě mají tyto čtyři jazyky blízko. Vpodstatě každý z nás mluvil svým jazykem a přesto jsem si všichni navzájem velmi dobře rozuměli.
<!--[if !supportLists]-->4) <!--[endif]-->Co tě při focení nejvíce překvapilo?
Tak nejvíce mě asi překvapilo, že během natáčení a fotografování filmu panoval mezi všemi zúčastněnými klid a pohoda. Všichni (ne) herci s mentálním postižením pracovali na sto procent, a i když byli někdy náročné situace, tak si na nic nestěžovali a byli po celou dobu pozitivní.

<!--[if !supportLists]-->5) <!--[endif]-->Herci jsou hendikepovaní lidé, ovlivnilo to nějak tvou práci?
Ze začátku jsem měl z toho trochu obavy, ale ty se rozplynuly ihned po prvním zmáčknutí spouště. Všichni byly velmi přátelští a veselí. Také vždy přesně dbali pokynů produkce.

<!--[if !supportLists]-->6) <!--[endif]-->Děj filmu se odehrává za první republiky. Souvisí to nějak s tvou předchozí výstavou, nebo je to jen shoda náhod?
Byla to opravdu náhoda, i když pravděpodobně na základě návštěvy mé výstavy v Praze jsem byl režisérem Jiřím Svobodou osloven, abych s ním spolupracoval na tomto filmu jako fotograf.
<!--[if !supportLists]-->7) <!--[endif]-->Film se točil na Ukrajině, jak se ti tam líbilo?
Jedním slovem prostě nádhera. Panenská lidmi téměř nedotčená příroda korespondující s přátelskými místními obyvateli a to celé ještě umocněno prvorepublikovou atmosférou v podobě koňských povozů a stylem života lidí.
8) <!--[endif]-->Film bude uveden na mezinárodním filmovém festivalu (ne)herců s mentálním a kombinovaným postižením MENTAL POWER PRAGUE FILM FESTIVAL 2011. Můžeš nám o tomto festivalu říct něco víc?
Tento festival je jediný na světe svého druhu. V uvedených filmech na tomto Mezinárodním festivalu mohou učínkovat pouze (ne) herci s mentálním a kombinovaným postižením. Televize R1 Vysočina, která produkuje film MIKOLA – tenkrát na Koločavě na tomto mezinárodním festivalu získala cenu poroty a cenu za nejlepší ženský herecký výkon v roce 2009, kdy zde uvedla film Malý princ.

<!--[if !supportLists]-->9) <!--[endif]-->Výtěžek z tvé poslední výstavy šel na charitativní účely, plánuješ něco podobného i s těmito fotkami?
V souvislosti s uvedením premiéry tohoto filmu připravuji dvě výstavy v Praze a v Jihlavě. Byl bych rád kdyby tyto výstavy byly prodejní a část výtěžku by byla věnována na pomoc Ústavu sociální péče pro mentálně postižené v Těchobuzi, jehož klienti se také zúčastnili jako (ne) herci tohoto filmu.
Rozhovor připravila Jana Suvandžievová
Staňte se fanouškem FotoVideo na Facebooku tisknout poslat
Diskuze
vstup do diskuse
Celkem: 0 příspěvků

