FotoVideo - srpen 2008 Datum vydání: 29.07.2008

Tištěná verze časopisu s dárkem Objednat na send.cz

Elektronické verze časopisů

přečíst na Alza M. přečíst na rajknih.cz

AKTUÁLNĚ

   
Editorial   3
Fotograf roku 2008   10
Předplatné Ušetřete a získejte dárek 104
Doporučujeme   106
Foto na závěr   114
 

RUBRIKY

   
Jiří Vojta: Praha, srpen 1968 1968 - Jiří Vojta: Praha, srpen 1968
Nedávno se u nás v redakci zastavil jeden moc příjemný pán, pohovořil a nabídl dosud nepublikované fotografie...
12
 
Jiří Tondl: Peking FOTOTOUR - Jiří Tondl: Peking
Starověcí zemědělci se rádi usazovali na úrodných rovinách, ale pokud možno v blízkosti hor, které jim poskytovaly dřevo, vodu a často i útočiště – to je případ okrsku, na němž leží a stojí dnešní Peking.
16
 
The Al Thani award for Photography SOUTĚŽ - The Al Thani award for Photography
Celosvětový úspěch této relativně mladé fotografické soutěže je dle mého názoru podpořen nejen tím, že jejím zakladatelem a mecenášem je katarský šejk Saud Al-Thani, který je světově známým sběratelem umění.
30
 
Jaroslav Šimandl PORTFOLIO - Jaroslav Šimandl
Evokuje pojem renesanční osobnost – schopností tvořit v oborech malba, grafika, poezie, hudba a tyto obory vzájemně obohacovat.
40
 

PRAXE

   
Pokročilý blesk... FOTOŠKOLA - Pokročilý blesk...
Ve Fotoškole 3/2007 jsme si s Honzou povídali o základní práci s bleskem. Dnes půjdeme více do hloubky této složité fotografické disciplíny.
50
 
Fotografujeme figuru v krajině JAK NA TO - Fotografujeme figuru v krajině
Postava v krajině se dá fotografovat nejrůznějšími způsoby. Různé varianty řešení souvisejí především s účelem pořízení snímku – může jít o fotografie promyšleně inscenované, nebo naopak o reportážní záznamy akcí, kde náhoda hraje významnou roli. V krajině se často inscenuje móda či akt. Pro některé fotografy pak stylizace figury v přírodním prostředí znamená vyjádření nějakého symbolu.
60
  Figura v krajině pro módní fotografii 62
  Figura v krajině jako záznam akce 64
  Figura jako symbol 66
  Technika na fotografování figury v krajině 68
 
Jak si poradit s RAW JAK NA TO - Jak si poradit s RAW
Zodpovědný fotograf fotí na RAW, protože díky tomuto formátu vytáhne z fotky mnohem víc informací. Může se samozřejmě namítnout, že JPEG zabere na kartě méně místa, rychleji se načítá, člověk si s ním nemusí individuálně pohrát a koneckonců s ním můžeme dělat skoro stejné úpravy jako s RAW...
70
 
DIGITÁLNÍ ŠKOLA Úprava fotografií pro web 72
 
Tiskneme doma RADY, TIPY, TRIKY - Tiskneme doma - Fotografie formátu A3 – barevné i černobílé
V minulém čísle jsme se inkjetového tisku jen zlehka dotkli, abychom mu v tomto čísle věnovali plný prostor. Má to své opodstatnění: je nejzajímavější pro domácí i hobby tisk a od formátu A3 také profesionální.
78
 
HDMI jako modla HDTV - HDMI jako modla
Už nějakou dobu v časopisu FotoVideo píšeme o tom, jak dostat kvalitní video skrz hledáček videokamery až na obrazovku televizoru HD Ready nebo Full HD, abychom při tom nemuseli využívat počítač. Jde to? Ano, máme tu přece HDMI!
86
 
Na cesty s mobilem? Nebo s foťákem? FOTOMOBILY - Na cesty s mobilem? Nebo s foťákem?
Vyrazili jsme na zahraniční cestu s dvojicí na první pohled naprosto neadekvátních soupeřů. Na jednom rameni se nám houpala zrcadlovka Canon EOS 400D, v kapse kalhot se pak na akci těšila Nokia N82. Tedy velmi dobrá digitální zrcadlovka se setovým objektivem a multimediální mobil, jehož fotoaparát patří mezi mobily k těm nejlepším.
88
 

TECHNIKA

   
 
DIGIZRCADLOVKY Canon EOS 1000D...poprvé v ruce 90
 
Nové „univerzální“ kompakty ULTRAZOOMY - Nové „univerzální“ kompakty
Tři modely jsou vybaveny elektronickým hledáčkem a 18-, resp. 15násobným ultrazoomem, čtvrtý je „kapesní“, bez hledáčku a se zoomem 10násobným.
92
 
Zajímavé letní tipy DIGIKOMPAKTY - Zajímavé letní tipy
Uvažujete o malém elegantním kompaktu s kovovým tělem, který budete mít stále s sebou a který bude vypovídat i o vašem stylu? Baví vás „discovery diving“ a potřebujete odolný a vodotěsný kompakt? Hledáte model s dotykovým displejem a širokoúhlýmzoomem? Anebo vhodný dárek?
96
 
OBJEKTIVY Na sport i snímky zblízka - Sigma 70–200 mm 1:2,8II EX APO DG Macro HSM
Zoomobjektiv s tímto rozsahem ohniskových vzdáleností je velmi žádaný jako vhodný druhý objektiv k „základnímu zoomu“. Nová verze objektivu Sigma má vylepšené optické vlastnosti, a to i díky využití apochromatických optických prvků.
100
 
VIDEOKAMERY Supermani - Panasonic HDC-HS9 versus Canon HF10
Do redakce přistály dvě horké novinky letošního léta. Full HD kamera Panasonic HDC-HS9 a v květnu v marocké Marakeši představená novinka firmy Canon, model HF10.
102

Napiště nám

Za 1 den
vyjde nové číslo FotoVideo.
fv10-2019-119px.jpg
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.